Damlama Sulama Sistemi Kurulumu Öncesi Hazırlıklarımızı Yaptık.

Hobi Bahçemize fidan dikimini gerçekleştirdikten sonra yazın gelmesiyle birlikte sıcaklar kndini iyiden iyiye hissettirmeye başladı. E tabi tüm canlıların olduğu gibi fidanlarımızında en önemli ihtiyacı su. Ve hem verimli hem de doğa dostu olması açısından açık ara en iyi sulama yöntemi hiç kuşkusuz damlama sulama sistemi. Bu yazımızda bahçemize kurdurduğumuz damlama sulama sistemi hakkında en ince detaylara kadar inerek size bilgi vermeye çalışacağım.

Damlama Sulama Sistemi Kurmaya Nasıl Karar Verdik?

Blogumu sürekli takip eden okuyucularımın bileceği üzere bahçemizi satın aldığımızda 40 adet yetişkin zeytin ağacımız bulunmaktaydı. Geçtiğimiz Şubat ayında bu ağaçlara toplamda 250 kadar fidan katıldı. Bu fidanların ilk yıllarda kültürel işlemlerinin ( sulama, gübreleme, ilaçlama, budama vb..) zamanında ve verimli bir şekilde yapılmaması durumunda, istenen verimin alınamamasının yanı sıra bir de fidanların kurumasıyla karşı karşıya kalabileceğimizi biliyoruz. Tabi bu kültürel işlemlerin en başında kuşkusuz sulama geliyor. Bahçemize yeni kazandırdığımız fidanlarımız daha küçük oldukları için su ihtiyaçları yetişkin ağaçlara göre çokdaha az seviyede. Önceleri bahçemizdeki diğer işlemleri hallederken oluşan maddi külfeti de düşünerek bir kaç yıl salma sulama ile bu işi halledebileceğimizi düşündük. Belki biraz yorucu olacaktı fakat o maliyeti bir kaç yıl ertelemek adına bizim açımızdan iyi olacaktı. Ta ki bir haftasonu tüm fidanları sulamaya karar verene kadar bu planımız geçerliydi 🙂 O haftasonu 100 metrelik 3/4 hortum ile tüm fidanları sulamak için gösterdiğimiz çaba inanılmaz seviyede olduğunu rhatlıkla söyleyebilirim. hortum sadece 30 kg ağırlığa sahip. Bu hortumu fidan fidan gezdirmek bile fazlasıyla yorucuydu. Her bir fidanın 1 dk sulandığını düşündüğümüzde toplamda 300 dk gibi bir süre gerekiyor buda 5 saate tekabül ediyor. Fakat sulama işlemi sırasında 100 metrelik hortumla cebelleşince bu süre yaklaşık 8-9 saatte çıktığını söyleyebilirim. Sadece haftasonu gittiğimiz bir bahçede onlarca iş dururken her hafta 8-9 saatimizi sulamaya ayırmak pek de mantıklı gelmedi bizlere. Bu sebeple baştan beri planlarımız arasında yer alan damlama sulama sistemi ‘ni bir an önce harekete geçirmeye karar verdik.

Damlama Sulama Sistemi Kurulumuna Hazırlık

Bu sistem hakkında internette yaptığım araştırmalarda sadece farklı firmaların çektiği bir kaç videoya ve bilgilendirme yazısına rastladım. Açıkçası onlarında pek bir faydasının olduğunu söyleyemeyeceğim. Bu sebeple ben yaşadım siz yaşamayın diye böyle bir yazıyı hazırlamaya karar verdim. Girişi bu şekilde yaptım çünkü damlama sulama sistemi kurulumu sadece satın alacağınız sistem elemanlarıyla bitmiyor. Bunun bir de hazırlık aşaması ve güzel bir maliyeti var. Ayrıca tabiki işçilik var. Damalama sulama sistemi ‘ni iyice çözmeye çalışırken, kafama takılan en büyük soru ana kangal borunun toprağın üstünden mi yoksa altından mı gitmesinin daha mantıklı olduğu yönündeydi. Çünkü ikisininde avantajları olduğu gibi dezavantajlarıda var. damlama-sulama-sistemi-kurulumu Ana Kangal Borunun Toprak Altından Gitmesinin; Avantajı: Toprak altından giden kangal boru yer yüzü şartlarından ( Sıcak, soğuk, nem…) asgari oranda etkileneceğinden daha uzun ömürlü olması. Ayrıca bu yöntemin ikinci bir avantajı daha mevcut oda; malumunuz sistemi çalıştırmak için su deposunun vanasını açtınız ve damlama sulama sistemine su verdiniz. Sonrasında da kapattınız. Peki o borularda su kalmadı mı? tabiki kaldı. Fakat kangal borunuz yer altından geçtiği için borunun içinde kala su ortalama bir sıcaklıkta kalacaktır ve bir sonraki sulama sırasında sisteme su verdiğinizde fidanlarınıza sıcak su gitmeyecektir. Dezavantajı: Ana kangal borunun toprak altında olması durumunda, her ne kadar yapımı çamasında bir sorun olmasa da sonraki aşamalarda farklı faktörler sebebiyle boruda bir hasar oluşup su sızdırması durumunda ya farketmeniz imkansız olacak ya da şans eseri farketmeniz durumunda sızdıran yeri bulmak için tüm kangal boruyu toprağın altından çıkarmanız gerekecek. Bu da bu yöntemin katlanılması gereken maliyeti malesef

Ana Kangal Borunun Toprak Üstünden Gitmesi

Aslında yukarda bahsettiğim durumların tam tersi bu yöntem için geçerli. Avantajı: Tüm tesisat toprak üzerinde olduğu için herhangi bir sırada meydana gelen su sızması hemen farkedilecek ve gerekli işlemin kolay bir şekilde yapılabilecek olması. Diğer bir avantajı ise tüm kangal boruyu toprak altına almak için 100 metrelik bir boru için 4-5 saat iş makinası çalıştırıp 400 tl maliyete katmanmanıza gerek kalmaması. Dezavantajı: Ana kangal borunun yer yüzünde olması tüm hava şartlarıdan etkilenmesi anlamına geliyor. Çünkü bu borunun toplanması gerçekten zor bir durum. Toplanması durumunda bağlantılarında mutlaka sıkıntılar yaşanacaktır. Borunun açıkta olması ömrünü ne kadar etkiler bilemiyorum. Fakat illaki hava şartları sebebiyle yıpranacağını düşünüyorum. Diğer bir dezavantaj ise; Sulama sonrası borunun içinde kalan su diğer sulamaya kadar kaynar su haline geleceğinden sisteme tekrar su verildiğinde fidanlarınız kaynar suyla duş almak zorunda kalacak olması.

Peki Biz Hangi Yöntemi Tercih Ettik?

Yukarda iki yönteminde avantaj ve dezavantajlarından bahsettim. (Belki başka durumlarda olabilir. Bu konuda tecrübeli olanların katkılarını yorum olarak bekliyorum. ) Biz ilk bahsettiğim yani ana kangal borunun yer altından gitmesinin daha mantıklı olacağına karar verdik. Sonuçta borunun tüm yıl toprak üzerinde kalması durumu ve kaynar suyla fidan sulama durumu benim pek mantığıma uygun gelmedi. Bu tabiki kişisel bir düşünce. Sizin için hangisi daha mantıklıysa onu tercih edebilirsiniz. damla-sulama-yontemi
Tabi burada çok önemli bir püf nokta var. Oda ana kangal borunun kaç santim derinliğe gömüleceği konusu. Bana damlama sulama sistemi kurulmadan önce salık verenler genelde ana boruyu toprak altından geçirmenin ileride çok sıkıntı yaratacağını söylediklerinde onlara hep kaç santim derine gömdüklerini sordum. 80 santim diten mi ararsın, 50 santim diyenmi ararsın 🙂 Sanki damlama sulama sistemini öğle namazına müteakip mezarlığa gömmüşler. Bir daha ulaşmamak üzere… Biz ana kangal borunun geçeceği hattı küçük iş makinesiyle resimlerden de görüldüğü üzere 25 santimlik bir çukur hattı açtırdık. Boru  zaten yaklaşık 8-10 santim, üzerine de 10-15 santim toprak atılmasının ileride sorun yaşanması durumunda kolayca boruya müdahale edilmesini sağlayacağını ve tüm dış etmenlere karşı koruyacağını düşündük. Zaten bu fikri de bize bahçemizdeki önemli işlerde vazgeçilmez yardımcımız ve uygulayıcımız Ziraat Mühendisi Hikmet AYVALI verdi. İş makinesi yaklaşık 3-3,5 saatte bu işi haletti ve 250 tl lik bir ödeme yapıldı bu işlem için. damlama-sulama-sistemi-ekipmanlari damla-sulama-sistemi

Bahçenin Eğimine Göre Damlama Sulama Sistemi ‘nin Modifiyesi

Bahçemiz malum bir tepenin yamacında yer alıyor. Bu durumda bize sürekli dezavantaj olarak geri dönecek değil ya bu sefer şaşırtıcı bir şekilde işimize yaradı 🙂  2 adet 20 tonluk su deposunu olabildiğince yüksek bir yere konuçlandırdık. Böylece damlama sulama sistemi için herhangi bir suya tezyik veren hidrofor vs kullanmamıza gerek kalmadı. Fakat  bahçesi düzlükte olanların bu konuyu iyi araştırmasını öneririm. Tabiki alacağınız 20 tonluk dikey bir su tankı belli bir bsınç yaratacaktır. Peki su deposu doluyken ki basınçla su deposu boşalmak üzereyken sağlayacağı basınç işinizi görecek midir?

Damlama Sulama Sistemi Su Kaynağı

Burada değinmemiz gereken bir diğer konuda sulamanızın kaynağının durumu olmalı diye düşünüyorum. Bu konuda farklı alternatifler mevcut. Örneğin bahçesinde kuyusu olan ve kuyusunda yıl boyunca su sıkıntısı çekmeyenler; iki inç çıkışlı bir su motoru ve dalgıç pompa yardımıyla dalama sulama sistemi ‘ne su sağlayabilirler. Her sulama sırasında su motoru 2 saat çalıştırılarak bu şekilde su deposu maliyetine katlanmadan bu iş çözülebilir. su-tanki-fiyatlari Yağmur suyu biriktirme havuzu olanlar yine basit bir düzenekle sisteme su verebilir. Fakat bizim gibi yaz aylarının kurak geçtiği bölgede yaşayıp, su sıkıntısı çekme olasılığı olanlar mutlaka suyu 2 ay yeterli olacak şekilde depolamak zorunda kalacaktır. Unutulmamalıdır ki okadar emek verilip, maliyetine katlanılan bahçe tesisi işlemi sonrası sulama sıkıntısı yüzünden fidanları kaybetmek çok acı olacaktır. O yüzden bu konuya azami önem gösterilmeli diye düşünüyorum. Hazır bu konuya değinmişken Su Deposu bağlantısı nasıl yapılır? adlı yazımda bahçemize aldığımız su depolarını yerine nasıl yerleştirdiğimizi, bağlantılarını nasıl yaptığımızı ve bize maliyetinin kaça olduğu gibi sorularınızın yanıtlarını bulabilirsiniz.

Damalama Sulama Sistemi Kurulumu Öncesi Bahçeyi Sürdürme

Tahmin edeceğiniz üzere Mayıs ayının yağmurlu geçmesiyle birlikte bahçedeki otlar kendinden geçti ve bu sebeple fidanlar görünmez hale geldi. Hikmet beyin tavsiyesiyle sulama sistemi kurulumundan önce traktör ile bahçeyi tamamen sürdürdük. Hem böylece ot mücadelesi yapmış olduk hem de toprağın havalanmasını sağladık. Zaten gerekli olması durumunda sistemdeki yan dallar toplanarak yine bahçeyi sürdürebiliyoruz. Bu sürdürme işlemi için dönüm başına 40 tl verdik. damlama-sulama-resimli-anlatim Bir sonraki yazımda Damlama Sulama Sisteminin nasıl kurulduğunu resimlerle sizlere anlatmaya çalışacağım. Damlama Sulama Sistemi yazı dizimin ikinci bölümü olan Damlama Sulama Sistemi Ekipmanları isimli yazıma göz atabilirsiniz. Ve en sonunda damlama sulama sistemi kurulumunu tamamladık. “Damlama sulama sistemi nasıl kurulur?” adlı yazımda tüm süreçlerin fotoğraflı açıklamalarını bulabilirsiniz.

HOBİ BAHÇEMİZDE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İŞLEMLER

hobibahce

Adım Çağlar. 1987 doğumluyum. Hayatı boyunca şehirde yaşamış biri olarak, gün geçtikçe yüksek katlı apartmanların duvarları üzerime geldikçe; toprağa ve doğaya olan özlemim katlanarak artıyor. Bu sebeple annemin ve babamın emeklilik dönemlerini huzurlu bir ortamda geçirmeleri için kurma gayretinde olduğumuz çiftlik için edinmiş olduğumuz iyi/kötü tecrübeleri bu blogda sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Damlama Sulama Sistemi Kurulumu Öncesi Hazırlıklarımızı Yaptık.” için 11 yorum

 • 21 Haziran 2017 tarihinde, saat 15:50
  Permalink

  Selamlar. Ben de bahçem için damlama sulama sistemi kurdurmayı düşünüyorum. Bu konudaki diğer yazılarınızı bekliyorum. kolay gelsin.

  Yanıtla
  • 23 Eylül 2017 tarihinde, saat 12:16
   Permalink

   Damlama sistemi için bir su deposuna ihtiyacınız olursa önerebileceğim birkaç yer var bahçe sulaması önemli ancak basımdan geçen kötü bir olay var geçen yaz araştırmadan uygun fiyatlı diye aldığım bir su deposu yüzünden yazın sebzelerim çiçekleri haşerelendi. Kullandıkları kimyasal bizi neredeyse zehirleyecekti neyse ki sonrasında bir arkadaş tavsıyesıyle yenı su depomu aldım sertifikalı ve kimyasal kullanmayan bir işletmeden, isterseniz öneririm fiyattada yardımcı olmalarını sağlarım:)

   Yanıtla
 • 29 Mart 2018 tarihinde, saat 10:18
  Permalink

  Ben yüzeyden giden borunun çok sorun olacağını düşünmüyorum. Borunun içinde kalan su her ne kadar ısınmış olsa da bu toprağa damla damla verildiğinden toprak sıcaklığı ile belli miktar soğuyarak köklere ulaşacaktır. Bunu daha kontrollü hale getirmek için boru uzunluğuna bağlı olarak ilk 15 dk çok az açılırsa içerdeki ısınmış su çok yavaş şekilde toprağa ulaşır. Akabinde normal debide vanayı açarsanız arkadan gelen soğuk su toprağı normal sıcaklığa zaten getirir. Dolayısı ile o kadar kazı işine ve boruyu hasar riskine sokmaya gerek yok.

  Yanıtla
 • 17 Mayıs 2018 tarihinde, saat 12:52
  Permalink

  Evimin önündeki bahçeye damla sulama kuracağım. Bu konuda hiç bir bilgim yok. Bir kangal boru aldım geldim. Nasıl hazırlayacağımı bilmiyorum. Deposuz, bahçedeki musluğa takarak bu sulamayı yapabilir miyim?

  Yanıtla
  • 22 Mayıs 2018 tarihinde, saat 16:02
   Permalink

   Hasan bey merhaba,

   Musluktan çıkan suyun debisi yüksekse küçük çaplı bir damlama sulama sistemine su verebilirsiniz. Fakat tazyik yeterli gelmezse mecbur su motoru almanız lazım. Elektrikli ve benzinli su motorlarına ilişkin yazıma göz atabilirsiniz. Saygılar

   Yanıtla
  • 25 Aralık 2018 tarihinde, saat 22:03
   Permalink

   Paylaşımlarımı beğenmenize sevindim. Ben teşekkür ederim İsmail bey.

   Yanıtla
  • 5 Mart 2019 tarihinde, saat 22:25
   Permalink

   İsmail bey çok teşekkür ederim. Beğenmenize sevindim. Takipte kalmanız dileğiyle…

   Yanıtla
 • Geri bildirim: Traktör Arkası Çapa Makinesi İle Bahçemizi Sürdürdük! Ot Mücadelemiz..

 • 27 Temmuz 2020 tarihinde, saat 14:23
  Permalink

  Benim bahçede ilk başta 20 fidan vardı, şimdi 50 kadar oldu. 2 dönüm tarlamız var. 60 metre karesinde ev var, biraz daha büyüteceğim inşallah. Büyütme amacım, tamamen köye yerleşmek, şehirden mümkün olduğu kadar uzak kalmak. Tabi iş var o ayrı.
  Sebze ve çeşitli çiçek dikme alanları oluşturmaya çalışıyorum.
  İlk ve en büyük hatam, hiç bir şe yapmadan, tarlayı bir kaç kez sürdürüp, taşları temizletmem gerekiyormuş. Toplamakla bitmiyor taşlar. 50 metre hortumla suluyordum ilk zamanlar. 2-3 fidana da yetişmiyordu, şişelerle taşıyordum. Damlama sistemi kurunca rahat ettim. Taşlar yüzünden hiç dokunmadığımız bir alan var, iş makinesi girecek oraya, taşlar temizlenecek, gerekirse dışardan toprak gelecek. Sonra yeni fidanları biraz daha aklım başımda olarak dikeceğim inşallah.

  Son olarak, tarlada kendiliğinden dut, çam ve pelit bitti. 6 kadar oldu kendi biten ve hiç birini sökmedim. Sadece yerini değiştireceğim. Bazılarında görüyorum, tez zamanda para getirmiyor diye fidan veya ağaçları kesenleri gördüm. Ben kesinlikle kesmeyeceğim.

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Otomatik Sulama Sistemi Kurduk! Herşey Artık Daha Kolay!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Emek Hırsızlığı Bu Kadar Kolay Olmamalı Değil Mi?