Fidan Dikimi ve Bahçe Tesisi 1

“Dikim İşlemi Öncesi Toprağın Hazırlanması “ isimli yazımızda bahsedilen şekilde gerekli hazırlıkları yerine getirdiysek Artık fidan dikimi ‘ne hazırız. Bahçe tesisini gerçekleştirebiliriz.

Fidan dikimi sürecinde yapılması gereken olmazsa olmaz işlemler var. Bunlar;

  • Fidan dikimi öncesi fidan aralıklarının belirlenip, dikilecek toplam fidan sayısının hazırlanması
  • Fidan çukurunun açılması
  • Gübreleme
  • Sulama

Bu aşamaları tek tek açıklamadan önce tüm bu işlemleri birkaç işçi ile birlikte tüm malzemeleri tedarik ederek de yapabileceğiniz gibi, bizlerin yaptığı gibi bir ziraat mühendisiyle fidan başı ücrete anlaşıp tüm işlemlerin eksiksiz bir şekilde yapılmasını da sağlayabilirsiniz. İşçilere laf anlatmak bazen deveye hendek atlatmaktan daha zor olduğundan biz bu işi en iyi ve sağlıklı bir şekilde icra edeceğini düşündüğümüz Ziraat Mühendisi Hikmet AYVALI ile çalışmaya karar verdik. Hem fidan dikimi öncesi her türlü sorumuzu karşılık beklemeden cevaplaması, içimizin rahat edeceği uygulamaları hayata geçirmesi ve fidan dikiminin ilk aşamasından son aşamasına kadar özverili bir çalışma yürütmesinden dolayı tekrar kendisine bu yazı aracılığıyla teşekkür ediyorum.

Fidan Dikilecek Noktaların belirlenmesi;

Fidan dikimi çalışmamızın ilk gününde mühendis bey iki işçiyle birlikte geldi. Ellerinde kazıklar, metre, ip ve kireç vardı. Zeytinlik olarak belirlediğimiz alandan başlamak üzere 5×5 metre aralıklarla dikilecek fidanların yerleri ip vasıtasıyla düzgün bir sıra halinde belirlenip çukur açılacak yerlere kireç döküldü.

 

Fidan aralıklarının eşit olması sebebiyle bahçenin neresinden bakılırsa bakılsın tüm fidanlar sıra halinde görünmesi sağlanmış oldu. Böylece ileride ilaçlama, hasat, damla sulama, gübreleme gibi işlemler yapılırken traktörün rahat bir çalışma alanı bulacağını düşünüyoruz.

Zeytinlik bölümü bittikten sonra sırayla cevizlerin yer alacağı bölüm ile karışık meyve ağaçlarının bulunacağı yerler belirlenip işaretlendi. Böylece kaç adet zeytin, kaç adet ceviz ve diğer meyve ağaçlarından kaçar tane dikeceğimiz ortaya çıkmış oldu.

Fidan Satışı Üzerine;

Hobi bahçeciliğinin ve küçük çiftlik kurma hevesinin giderek yaygınlaşması fidanlara olan talebi arttırdı. Her ilde birçok fidancıya ulaşabileceğiniz gibi tüm Türkiye’ye internet üzerinden fidan gönderen firmalar mevcut.

Uzun soluklu fidan satış ‘ı üzerine yaptığımız araştırmalar sonucu birkaç önemli noktaya değinmek istiyorum.

Zeytin Fidanı Özelinde;

Ege bölgesinde zeytin fidanı bulmaktan daha kolay bir iş yok. Önemli olan cinse karar vermek. Zeytin cinslerini başka bir yazıya bırakarak zeytin fidanı alım işlemine değinmek istiyorum.

İzmir özelinde zeytin fidanı tedarik edilebilecek en mantıklı yerleri şöyle sıralayabiliriz.

Zeytin Yetiştiriciliği Enstitüsü: Zeytin fidanı tedariki için enstitüden temin yapabileceğimizi öğrendiğimizde internet üzerinden yaptığımız araştırmalar genelde sonuçsuz kaldı. Çünkü sağlıklı bilgiye ulaşamadık. Telefonla enstitüyü aradığımızda 15 Ocak 2017 tarihinden sonra aramamız söylendi. Sertifikasyon işlemleri için yetkili merciler bekleniyormuş.

Bizde ayın 15’inden sonra aradığımızda zeytin fidanlarının geldiği hepsinin çelikten, ismine doğru (sertifikalı) ve 1 yaşında oldukları söylendi. İzmir Zeytin Yetiştiriciliği Enstitüsü’nün 2017 zeytin fidanı için belirlediği ücretin 6 tl olduğu belirtildi. Zeytin fidanlarını görmek için enstitüye gittiğimizde fidanların çok küçük, cılız incecik bir dal gibi olduğunu gördük. Ve başka seçenekleri değerlendirmeye karar verdik.

İzmir için ikinci zeytin fidanı tedarik üssü Ödemiş ilçesinin Bademli Kooperatifi olduğunu öğrendik. İnternet sitesi üzerinde kendi markasıyla birçok ürünü tüketicilere ulaştıran bu başarılı kooperatif çalışmasını görmek bizleri çok mutlu etti. Telefonla kendilerine ulaştığımızda deliceden aşılı zeytin fidanının kalmadığını belirttiklerinden ve Kemalpaşa’ya biraz uzak olmasını da göz önünde bulundurarak diğer alternatifleri değerlendirmeye başladık.

Birlikte çalıştığımız Ziraat Mühendisi Hikmet AYVALI’nın kendilerine ait fidanlıkları da mevcut. Genel anlamda piyasa ortalaması bir fiyata satış yapıyorlar. Bilgi vermek amaçlı;

2017 Zeytin Fidanı Fiyatları;

1 Yaşındaki Zeytin Fidanı – 10 TL

3 Yaşındaki Zeytin Fidanı – 15 TL

5 Yaşındaki Zeytin Fidanı – 25 TL şeklinde.

Tam zeytin fidanlarını Mühendis Beyin fidanlığından tedarik edecektik ki, bir tanıdık vasıtasıyla 10 yıl önce kurulmuş ve kaderine terk edilmiş bir fidanlık bulduk. Fidanlar 10 yaşındaydı fakat ufacık torbanın içinde ve sıkışık alanda iyi gelişememişlerdi. Hatta çoğunun kökleri torbayı delip bilek kalınlığında köklerle toprağa nüfuz etmişti.

Zeytin-fidani-fiyati-3

Mühendis beyi bu fidanlığa götürdüğümüzde kendisi fidanların dikimleri, budamaları ve bakımları düzgün yapılır ise baya avantajlı olabileceklerini söylediğinden zeytin fidanı tedarikimizi bu fidanlıktan halettik.

zeytin-fidani-fiyati-1

 

zeytin-fidani-fiyati-2

Mühendis bey istese bu fidanlar beş para etmez işinizi görmez deseydi kendi fidanlığından bize 150 tane zeytin fidanı satabilirdi. Fakat bunun yerine bizlere dürüst davrandı aynen tüm süreçte olduğu gibi. O kadar fidanı bu fidanlıktan söküp nakliye edene kadar anamız ağladı. Fakat “değdi mi ?” derseniz. Bence değecek diyebilirim. Bunu ancak zamanla görebileceğiz.

Ceviz Fidanı Üzerine;

Eminim sizlerde bodur ceviz üzerine methiyeler dizenlere denk gelip, efsanevi verimini duymuşsunuzdur. Bizler de kısa bir araştırmanın ardından bodur ceviz olarak nitelendirilen Chadler Cinsi Ceviz Fidanı almaya karar verdik. Bu seçimde önemli bazı noktalar var buna başka bir yazıda değinmeyi düşünüyorum. Her neyse, 80 adet ceviz fidanını Mühendis Beyin fidanlığından tedarik ettik. Tabi bu sayının belli bir kısmı chadler cinsi ceviz ağacının tozlayıcısını içeriyor.

2017 Bodur ceviz Fidanı Fiyatları şu şekilde;

3 Yaşında Tüplü Ceviz Fidanı 25 TL

6 Yaşında Tüplü Ceviz Fidanı 40 TL

Ceviz fidanlarını ve diğer meyve fidanlarını açık köklü olarak daha uygun fiyata da tedarik edebilirsiniz. Bu size kalmış bir durum.

Diğer Meyve Ağaçları Üzerine;

Her bahçede bulunması gereken ağaçlar vardır ya, kişisel tüketim için. İşte bizde kendi kullanımımız için sevdiğimiz meyvelerden ikişer üçer adet olmak üzere 35-40 adet meyve fidanı aldık yine aynı fidanlıktan.

2017 Meyve Fidanı Fiyatları;

3 Yaşında Açık Kök Meyve Fidanı adedi 15 TL

Asma Fidanı 5 TL

Fidanlarımızı da tedarik ettiğimize göre artık bahçe tesisimizde ikinci safhaya geçebiliriz.HOBİ BAHÇEMİZDE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İŞLEMLERhobibahce

Adım Çağlar. 1987 doğumluyum. Hayatı boyunca şehirde yaşamış biri olarak, gün geçtikçe yüksek katlı apartmanların duvarları üzerime geldikçe; toprağa ve doğaya olan özlemim katlanarak artıyor. Bu sebeple annemin ve babamın emeklilik dönemlerini huzurlu bir ortamda geçirmeleri için kurma gayretinde olduğumuz çiftlik için edinmiş olduğumuz iyi/kötü tecrübeleri bu blogda sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Emek Hırsızlığı Bu Kadar Kolay Olmamalı Değil Mi?