Su Tankı ‘nı Bahçemize Yerleştirdik. Ve Bağlantılarını Yaptık!

Sevgili Bahçe Blog okurları merhabalar. Kemalpaşa’daki bahçemizin eksiklerini tamamlamaya devam ediyoruz. Maliyetli işlemlerden biri de su tankı. “Su Deposu ve Su Deposu Fiyatları” adlı yazımda satın aldığımız su tankından ve su tankı fiyatlarından bahsetmiştim. Şimdi size su tankını bahçemize nasıl yerleştirdiğimizi ve bağlantılarını nasıl yaptırdığımızdan bahsedeceğim. Malumunuz hobi bahçenizde en çok ihtiyacını duyacağınız unsur tabi ki su. Bahçenizin büyüklüğüne göre ister 1 ton ister 30 ton mutlaka su depolamak durumunda kalacaksınız. Tabi su depolamak için farklı yöntemler de mevcut. Örneğin anadoluda yayın olan sulama havuzları… Biz kendi bahçemiz için su depolama ihtiyacımız için araştırma yaparken sulama havuzları konusunu da detaylıca araştırdık. Aslında mantıklı bir çözüm olabilirdi. Fakat o ustalar yok mu o ustalar… Ustayla uğraşacağıma ve usta hatası yüzünden birkaç yıl içinde farklı sorunlarla boğuşacağıma biraz daha maliyetli olan her yöntem benim için en iyi yöntem. Zaten bizde bu sebeple su tankı almaya karar verdik ve araştırmalarımızı o yünde yoğunlaştırdık. İzmir Kemalpaşa yolunda Polidaş adlı firmadan su tanklarımızı tedarik ettik. Sipariş ve teslimat sürecinde herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Hatta yer yakın olduğu için nakliye ücreti almadılar. Gelelim detaylara;

Su Tanklarının Konulacağı Zeminin Hazırlanması

Bahçenizde su tankı ‘nı yerleştireceğiniz yeri başta iyi seçmeniz gerekiyor. Çünkü beton zemin yaptıracaksınız. Sonrasında bu yeri değiştirmeniz ya mümkün olmayacaktır ya da çok zahmetli olacaktır. O sebeple sulama tankı ‘ndan suyu nereye vereceğiniz, tanka suyu nerden basacağınız konular hakkında iyi düşünmelisiniz. su-tanki-izmir Bizim bahçe engebeli olduğu için su tanklarını olabildiğince yüksek bir noktaya koyarsak ileride kuracağımız damlama sulama sisteminde istediğimiz su taziğini sağlayabileceğimizi düşündük ve yerini ona göre belirledik. Beton dökme işlemi başlamadan alacağımız su tankı ‘nın tüm ölçülerini öğrendik ve ileride de yanına başka bir su tankı koymayı düşünebiliriz diye 2 tane 20 tonluk su tankının sığabileceği ebatlarda (yaklaşık 7 metreye 3 metre ebatlarında) 15 santim yüksekliğinde kireç ve çelik hasır kullanılan düz bir zemin hazırlattık. Toplam maliyeti 1200 TL oldu bize. 20 Tonluk su tankının boş ağırlığı 400kg. içi dolu iki su tankının toplam ağırlığı yakalaşık 41 ton olacağından zemine çok fazla yük binecektir. Bu sebeple mutlaka hazırlatacağınız beton zemine çelik hasır koydurmayı unutmayınız. Şimdi gelelim su tankı için zemin hazırlanırken en çok dikkat edilmesi gereken pif noktaya… Zeminin mümkün olduğunca pürüzsüz olması gerekiyor. Çünkü malumunuz su tanki boş ağırlığında herhangi bir sorun yok fakat deponun altında bir çakıl taşı büyüklüğünde bir pürüz olduğunu düşünelim. Siz su deposu ‘nu tamamen doldurdunuz ve deponun zeminine yük bindi. Ve günden güne o o pürüz depoya zarar vermeye başlayacak ve uzun kullanımlar sonucu depoda tahribata hatta su kaçaklarına sebep olacaktır. Bunu kötü bir şekilde tecrübe eden bir komşumuzun uyarısını dikkate alarak depo zeminini ona göre yaptırdık. Size de bu konuya dikkat etmenizi öneririm. Sonuçta içi su dolu olsun ya da olmasın ağır bir su deposunda tadilat yapmak gerçekten zor bir durum.

Su Tanklarının Yerine Yerleştirilmesi

Bahçenizdeki su ihtiyacını gidermek için alacağınız su tanklarının ağırlıkları boyutlarına göre farklılık göstermekte. Örneğin; 1 tonluk su Tankı 30-40 kg 10 Tonluk Su Tankı 120-140 Kg 20 Tonluk Su Tankı 400 Kg ağırlığındadır. Konteyner evin üzerine yerleştirdiğimiz su tankı hafif olduğundan herhangi özel bir işleme gerek duymazken 20 tonluk bir su tankı ‘nın insan gücüyle yerine doğru bir şekilde yerleştirilmesi çok zor bir durum. Nakliyenin firma tarafından üstlenilse de sizin kamyonetle bahçenize gelen su tankı ‘nı yerine yerleştirmek için vinç çağırmanız gerekiyor. Bu işlem için de bizim anlaştığımız vinç firmasına 300 tl ödeme yapmak durumunda kaldık. Bu tür hesapta olmayan harcamalar mutlaka çıkıyor. O yüzden ne işlem yapacak olursanız olun mutlaka harcama kaleminizi belirlerken biraz esnek olun. Vinç operatörü yanında getirdiği sağlam bir kalas parçasını deponun ağzından dikey geçirip sonrasında yatay pozisyona çevirip halat bağladı. Ve vinçi çalıştırarak kalasa bağlı halatı çekerek depoyu dik konuma getirdi. Sonrasında da yavaş hareketlerle yerleştirme işlemlerini tamamladı. 20-tonluk-su-tanki
Neden yerleştirme işlemleri dediğimi merak ettiğinizi biliyorum. Kısa bir açıklama yapayım. İlk aşamada bahçedeki ağaçların sulanması için 20 tonluk bir su tankı ve konteyner evdeki su ihtiyacı için de 1 tonluk su tankı satın almayı düşünüyorduk. Fakat yaptığımız hesapları şu an dikili olan 1 yaşındaki fidanlara göre yapmanın yanlış olacağına kanaat getirdik. Sonuçta bu ağaçlar büyüyecek veya çok kurak bir yaz olabileceğini düşünerek hazır vinç çağırmışken 2 adet 20 tonluk su tankı almaya karar verdik. Baya bir maliyetli oldu fakat su = yaşam, hem bizim için hem de ağaçlar için. Önceki yazımda bahsettim mi bilmiyorum. Olası bir su ihtiyacı durumunda köylüler bahçelere 3 tonluk su tankı ile su taşıyor. Ve ücret olarak 100-150 tl talep ediyorlar. Bizim o tankı taşıma suyla doldurmamız zaten her seferinde 900tl ye mal olacak. Halbuki derede ve kuyuda su varken iki tankı da tamamen doldurduğumuzda o suyla iki – iki buçuk ay rahat bir şekilde sulama yapıp yazı kurtarma şansımız olacak.

Su Tankı Bağlantılarının Yapılması

Su tankı siparişi verirken dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur tank su çıkışının kaç inçlik olmasına ihtiyacınız varsa onu firmaya bildirmeniz gerekiyor. Firmalar genelde su tankı çıkışlarını 2 inç olarak fabrikadan çıkarıyor. Ki zaten genelde kullanılan ölçüde 2 inç. Bizde damlama sulama sistemi için 2 inçlik çıkış kullandık. su-deposu-baglanti Su Tankı Tesisatını yaptırmadan önce almanız gereken bazı şeyler var.
 • Su tankı çıkışı yani musluk bölümü açık geliyor. Su tankı ‘nı satın aldıktan sonra içini doldurabilmeniz için bu çıkışa 2 inçlik vana takmanız gerekiyor. Bu döküm vanalar piyasada 50 tl ye satılıyor. Rahatlıkla bulabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus var. Tesisatçıyı çağırdık aldığımız vanayı ve diğer malzemeleri takmasını istedik. Çıkış yerine beyaz ince bir bant sarıp vanayı sıktı ve gitti. Tabi sonra biz tanka su bastığımızda vananın iyice sıkılmadığını bu sebeple de su damlattığını gördük. Ve bir hafta boyunca oradan su damladı. Sonrasında su tesisatı kaçaklarını engellemek için kalekim alıp su damlamasını kestik. Sonuçta 20 ton su bastığın bir tankta çıkıştaki damlamayı engellemek için tankı boşaltmak tam bir külfet olacağından bu tarz bir çözüm bulduk. Sonuç olarak mutlaka çıkış vanasının sızdırmaz olduğundan emin olun.
1-tonluk-su-deposu
 • Malum 20 tonluk su tankı 3 metre yüksekliğinde. Tanka su basacağınız zaman her seferinde çık-in yapma durumu zor olacağından tankın üstünde su girişinin olduğu yere 5 metrelik 1 inçlik sulama hortumu alıp, girişe onu taktırıp aşağıya doğru sallandırırsanız ve bir de o hortumu girişe telle iyice sabitlerseniz, tanka su basmak için hortumun aşağıdaki ucuna ek yaparak rahat bir şekilde tankınıza su basabilirsiniz.
su-tanki-fiyatlari Son olarak bir konuya daha değinmek istiyorum. Su tanklarının üzerinde kapağın haricinde 1 tl büyüklüğünde bir delik daha var. Bu deliğin görevi su tankı dolduğunda suyu tahliye edip sizi uyarmak. Tabi bizim bu delikten haberimiz yoktu. Dikkatimizi çekmemişti. Saatlerce su bastıktan sonra dolup dolmadığını nasıl anlayacağız diye düşünürken bu bilgiye ulaştık. Bunu da size aktarmış olayım. Bizim gibi strese girmeyin.

Evet artık merak edilen konuya gelmenin vakti geldi. Tabiki Maliyetten bahsediyorum.

Su Tanklarının konulduğu 7×3 metre 15 cm enli beton zemin    1200 TL 2 Adet dikey 20 tonluk su tankı (KDV dahil)                                 8400 TL 1 Tonluk Yatay Su Tankı fiyatı (KDV dahil)                                     400 TL Vinç Ücreti                                                                                             300 TL 2 Adet 2 inçlik döküm vana                                                                 100 TL

HOBİ BAHÇEMİZDE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İŞLEMLER

hobibahce

Adım Çağlar. 1987 doğumluyum. Hayatı boyunca şehirde yaşamış biri olarak, gün geçtikçe yüksek katlı apartmanların duvarları üzerime geldikçe; toprağa ve doğaya olan özlemim katlanarak artıyor. Bu sebeple annemin ve babamın emeklilik dönemlerini huzurlu bir ortamda geçirmeleri için kurma gayretinde olduğumuz çiftlik için edinmiş olduğumuz iyi/kötü tecrübeleri bu blogda sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Su Tankı ‘nı Bahçemize Yerleştirdik. Ve Bağlantılarını Yaptık!” için 15 yorum

 • 17 Haziran 2017 tarihinde, saat 22:33
  Permalink

  selam,

  sitenizdeki tüm yazılarınızı bir günde okudum. Tam da aynı hayali paylaşan ve benden ilerde olan birinin yazılarını tecrübelerini okumak çok büyük keyif verdi. Teşekkür ederim.

  Yanıtla
 • 28 Eylül 2017 tarihinde, saat 12:53
  Permalink

  Selamlar,

  Ben de sizinle aynı hayalleri paylaşan bir bireyim.
  Benim hayalimde Trüf mantarı ve lavanta bahçesi kombinasyonundan oluşan bir bahçe var.

  Sırf gerekli yatırımı yapayım diye yurt dışı şantiye projelerinde para biriktiriyorum.

  Bu süre zarfında sizin tecrübelerinizin yer aldığı bloğunuzu da okumak keyifli oluyor.

  Kolay gelsin.

  Yanıtla
  • 29 Eylül 2017 tarihinde, saat 09:29
   Permalink

   Barış Bey merhaba,

   Mesajınız bana Diyarbakır’da görev yaptığım dönemde bahçe için kurduğum hayallere götürdü. Tüm gün araştırma yapıyordum. Böylece zaman çok çabuk geçmiş oldu.

   Çok stratejik katma değeri yüksek ürünler seçmişsiniz. Sürekli bahçede olamadığım için biz mecbur ağaç diktik.

   Bahsettiğiniz ürünlerle ilgili yabancı literatürü de taramanızı öneririm. Çünkü yerli kaynak pek yok.

   Olurda hayallerinizi gerçekleştirirseniz bana bi mesaj yazarsanız sevinirim. Kolaylıklar..

   Yanıtla
 • 2 Ekim 2017 tarihinde, saat 11:47
  Permalink

  Çağlar Bey selamlar,

  Trüf mantarı da belli bazı ağaçların köklerinde yetişiyor. Aynı ceviz gibi dikiminden sonra 5 yıl falan beklemeniz gerekiyor ilk ürün için.
  Yaklaşık 1,5 yıldır yerli yabancı tüm kaynakları tarıyorum.
  Heralde 1 yıl daha taramakla yetinicem 🙂 1 sene sonra arsayı alırım diye düşünüyorum.
  Sizin yazılar da çok şey katıyor bana.
  Teşekkür ederim.
  Doğa.

  Yanıtla
  • 2 Ekim 2017 tarihinde, saat 13:21
   Permalink

   Bilgi birikiminin çok önemli olduğu bir ürün. Zahmetli fazla fakat kalite sağlandığında ihracından güzel kazanç elde edilebilir diye düşünüyorum. Umarım hayalleriniz gerçekleşir.

   Görüşmek üzere

   Yanıtla
 • 10 Aralık 2017 tarihinde, saat 07:06
  Permalink

  Merhaba Teşekkürler oldukça faydalı deneyimler paylaşıyorsunuz. Ben 700 m2 bahçeme 40 adet fidan dikmeyi planlıyorum. Sanırım sizin hesabınıza göre 3 tonluk bir depo 10-15 yıllık ihtiyacımı karşılayacaktır diye düşünüyorum. Depoya kanaldan su basacağım için ne yapmam gerektiği konusunda pek emin değilim, malum kanalda pislik olabiliyor. Su deposuna filtreleyip mi su basmak gerekir, bir de arazim düz depo damlama için yeterli taziği sağlayabilecek midir? Son olarak da hangi cins su deposu aldınız. Selamlar

  Yanıtla
  • 19 Aralık 2017 tarihinde, saat 15:22
   Permalink

   Olcay bey merhaba,

   Malumunuz zeytinleriniz büyüdükçe sulama gereksinimleri artacaktır. Ayrıca bazı yıllarda kuraklık olması da hobi bahçenizde daha fazla sulama yapmanızı gerektirebilir. Bu sebeple 3 ton yerine 5 veya 10 tonluk su deposu yıllarca su ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayacaktır.

   Depoya suyu elektrikli veya benzinli su motoruyla basabilirsiniz. Motorun kaynaktan su çektiği borunun ucuna takılan çekvalf aynı zamanda suyu filtrelemenize yarayacaktır.

   Bizim depolar poliüretandan imal edilmiş. Size de poliüretan su deposu öneririm.

   Arazinizin düz olması sebebiyle su deponuzu yatay yerine dikey modellerden seçmeniz ve basıncın yeterli olmadığı durumlarda su motoruyla damlama sulama sisteminin ana kangal borusuna su basmanızı öneririm. Veya deponuzu havada tutacak çelik ayaklıklar alabilirsiniz.

   Şimdiden kolaylıklar dilerim.

   Yanıtla
 • 2 Ocak 2019 tarihinde, saat 18:40
  Permalink

  1-)Sayın yöneticiler, 2 Adet dikey 20 tonluk su tankı almak istiyorum, bu durumda bu malzemenin son fiyatı ne olabilir?
  2-)Bu malzemenin Kahramanmaraş’a nakli nasıl olur? Tarafınızdan bilgilendirilmemi arz ve rica eder, saygılar sunarım.

  Yanıtla
  • 5 Mart 2019 tarihinde, saat 22:22
   Permalink

   Mustafa bey merhaba,

   Herhangi bir ticari satışımız yok 🙂 şu an bir blog sitesindesiniz. Herşey bedava ve bilgi paylaşıldıkça güzel. Keyfiniz çıkarın.

   Yanıtla
 • 25 Mart 2019 tarihinde, saat 23:19
  Permalink

  Merhabalar.
  Sizin bahçe kaç dönüm, kaç ağaç var?
  Ben 1 dönüm bahçeye 40-50 kadar ağaç düşünüyorum süs bitkikileri ve çeşitli faydalı bitkilerle birlikte.
  Şu an 30 fidanım var, 20 tonluk yeter mi acaba?
  Bilgiler için teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • 26 Mart 2019 tarihinde, saat 15:29
   Permalink

   Veli bey merhaba,

   Bu sorduğunuz tüm soruların cevabı aslında blogumda var. Diğer yazılara da göz atmanızı öneririm.

   Bahçemiz 12 dönüm. 2 yaşında toplamda yaklaşık 230 fidan var suladığımız. Yazları sıcak geçen bir bölgedeyiz ve 40 tonluk su deposu bizim işimizi görüyorsa, sizin 30 adet fidanınız için 20 tonluk su tankı çok rahat yetecektir. Yine de çevrenizdeki komşularınızdan da bilgi almayı unutmayın.

   Saygılar

   Yanıtla
 • 9 Ağustos 2019 tarihinde, saat 18:27
  Permalink

  merhaba ben de bu konuda arastirma yapiyordum raslanti sonucu blogunu zu gordum su basincini artirmak ve zemin beton iscilik maliyetlerini dusurmek icin 20 feet konteyner uzerine monte etmeyi planladim arastirmalarim sonucu bos konteynerin max 30 mt kadar dayandigini ogrendim 2 × 15 mt su deposu olarak planlama yaptim .
  benim gibi arastirma yapan arkadaslara belki bir fikir verir.

  Yanıtla
  • 13 Ağustos 2019 tarihinde, saat 21:35
   Permalink

   Sn Bilgehan,

   Konteyner ev hakkında araştırma yapanların işine yarıyabilecek bu bilgi için teşekkürler.

   Saygılar

   Yanıtla
 • 17 Mayıs 2020 tarihinde, saat 05:07
  Permalink

  Merhabalar,
  Depolalarda yosunlaşma problemi yaşadınız mı. Malum yosun damlama sistemini tıkayabilir diye düşünüyorum.

  Yanıtla
  • 17 Mayıs 2020 tarihinde, saat 10:59
   Permalink

   Adem bey merhaba,

   Suyu dereden kuyudan çektiğimiz sürece yosun veya farklı maddeler damlama sulama sistemimiz için herzaman sorun olmaya devam edecek.

   Su deposunu yosundan korumak için deponun içine kireç tabletlerinden atılabilir.

   Damlama sulama sistemini yosundan korumak içinse su deposu ve damlama sulama sistemi arasına filtre takmak gerekiyor. Filtreyi 2-3 sulamadan sonra kontrol etmekte fayda var.

   Saygılar.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Emek Hırsızlığı Bu Kadar Kolay Olmamalı Değil Mi?