Fidan Dikimi Sonrası 4. Ayda Fidanların Durumu ve Gerçek Mutluluk

Bahçemiz için şimdiye kadar gerçekleştirdiğimiz en büyük adım 74 Adet Chandler cinsi ceviz fidan ı, 130 Adet Trilye Cinsi zeytin fidanı ve karışık olarak diktiğimiz 40 adet meyve fidanı dikim işlemiydi. Toplamda 3 gün süren fidan dikimi ardından kafamız rahat bir şekilde yaz aylarına gelmeden diğer işlemleri halletmek için uğraşlarımızı sürdürdük. Şimdi sıra diktiğimiz tüm fidan’ların 4 ay sonraki hallerini gözlemleyip bir şeyler karalamaya geldi.

“Bahçe Tesisi 1” ve “Bahçe Tesisi 2” adlı yazılarımda fidanlarımızın dikim sürecini nasıl gerçekleştirdiğimiz konusunda elimden geldiğince detaylı bilgiler vermeye çalıştım. Tüm ince ayrıntıları bu yazılardan okuyabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse; fidan dikimi öncesi uzun soluklu araştırmalar yapmış olmam sebebiyle bu işlemin bahçemiz açısından belki de en önemli işlem olduğunun farkındaydık. Bu sebeple tüm ayrıntıları gözeterek, önerileri dikkate alarak güzel bir çalışma gerçekleştirmeye çalıştık. Çalışmamız diğer alternatiflere göre biraz daha maliyetli oldu. Fakat fidanların 5 ay sonraki hallerini gördüğümde kesinlikle yaptığımız tüm masraflara değdiğini düşünüyorum.

ceviz-fidani-bodur

İlk önce bu işi üstlenecek genç ve bilinçli bir firma araştırırken, Kemalpaşa’da faaliyet gösteren Genç Peyzajın sahibi Ziraat Mühendisi Hikmet Ayvalı ile tanıştık. Zaten ilk görüşmemizde beklentilerimize karşılık verebileceğini anlamak uzun sürmedi. Fidan dikimi için yapılması gereken tüm aşamaları sırasıyla yapmak için ilk önce dikimlerin yapılacağı alanda ölçüler alarak dikim sıralarını ve dikim çukuru yerlerini belirledik.

Yer belirleme işlemi sonrasında küçük iş makinesi yardımıyla fidan dikiminden 2 gün önce fidan çukurlarını büyük ebatlarda açtırdık. Diğer yazılarda da bahsettiğim üzere bu işlemin birkaç alternatifi vardı fakat en mantıklısı fidan çukurları ‘nın iş makinesiyle açılması yöntemiydi. Bu yöntem ile fidanlarımızın ilk gelişme çağında kolay kök salınımı yapması için havalanmış toprak bulmasını sağlamış olduk.

Fidan dikimi günü tüm fidan çukurlarına kök gübresi atıldıktan sonra, bu gübrenin köklere temas etmemesi için bir kürek toprak atıldı ve fidan çukura yerleştirilip, toprağa kazıkla sabitlendi. Ardından tüm fidanların arıklarına yanmış küçükbaş hayvan gübresi atılarak can suyu verme işlemi ile fidan dikimi işlemi sonlandırılmış oldu.

Chandler Cinsi Cevizlerin Durumu

Bölgede çok fazla zeytin olmasından dolayı benim bahçedeki göz bebeklerim ceviz ağaçları. Gösterdikleri gelişim benim için çok önemliydi. Ve merakla beklemeye başladık. Nisan Ayının ortalarında tomurcuklanıp Mayıs ayının üçüncü haftası iyice gelişim gösterip kendilerini tüm ihtişamlarıyla gösterir hale geldiler. Zaman geçmeden tüm ceviz fidanlarında yukarıda olan ve en sağlıklı olan sürgünü lider olarak bırakıp, fidanın üzerindeki diğer tüm sürgünleri temizledim. Ayrıca fidanlar üzerindeki meyveleri, fidanın gelişimini yavaşlatmaması için koparttım. Tabi temizlemeden önce sizler için fotoğrafladım. Aşağıda 4 aylık ceviz fidanlarının verdiği sürgünleri ve meyvelerini görebilirsiniz.

chadler-ceviz-fidani-8

ceviz-fidani-bakimi-2

Cevizlerden toplamda 5-6 tanesi aşı yerinin altından sürgün vermiş ki bu durum aşının tutmadığını gösteriyor; hemen fidan dikimi işleminde birlikte çalıştığımız ve ceviz fidanlarını satın aldığımız Hikmet Beyle görüştüm. Kendisi bahçeye uğrayacağını söyledi ve o günün akşamında da zaman ayırıp bahçeye uğrayıp yerinde gözlem yaptı. Toplamda 7 adet ceviz fidanının aşısının tutmadığını tespit edip, bunun kaynağının kendi hataları olduğunu belirtti. Yaz ayı bitiminde Ekim gibi bu fidanları ücretsiz olarak yenileriyle değiştireceğini belirtip bahçeden ayrıldı. Eğer fidan dikimini 3 lira düşük verip köyde bu işi yapan kişilere yaptırsaydım bu tür bir muameleyle karşılaşacağımı hiç sanmıyorum. Çünkü kimsenin yeri yurdu belli değil. Bu açıdan en mantıklısı büyük işlemleri güvenilir firmalara yaptırmak.

bodur-cins-ceviz-fidani

Her neyse, ceviz fidanlarının fotoğraflarından da anlaşılacağı üzere görüntüleri bizi ziyadesiyle memnun etti. Bahçe kurulduğundan beri sanırım ilk kez kendimi başarılı bir sonuca ulaşmış olarak işte o an gördüm. Umarım aynı şekilde fidanların tüm kültürel faaliyetlerini gerçekleştirerek güzel gelişimler elde ederiz.

Mayısta yağmurlar d3evam ettiğinden tüm cevizlerin altlarını çapalayıp arıklarını iyice genişlettik. Ardından her bir fidana yaklaşık 1 kg leonardit gübre verdim. Bu leonardit gübre ile ilgili çok övgü dolu yazılar okudum. Bilmiyorum belki hepsi bir reklamdan ibaret ama bana toprak düzenleyicisi olması ve su tutması açısından mantıklı geldi ve tüm fidanlarım için uygulama yaptım. Eğer fayda gördüğümü hissedersem her yıl düzenli olarak bu toprak düzenleyiciyi hatta damlama sulama sistemi ile birlikte hümik asit kullanımını ciddi ciddi düşünüyorum.

( evet yanlış duymadınız bahçemize damlama sulama sistemini kurdurduk. Bu sistem hakkında detaylı bir çalışmaya internette rastlamadım. O yüzden olabildiğince ayrıntılı ve tüm aşamaları atlamadan açıklayan bir yazı hazırlamayı düşünüyorum. O yazıda kısa zamanda sizlerle olur )

Leonardit Gübre Fiyatları

4 Adet 25 KGLIK Leonardit Gübre Çuvalını (100kg) 79 tl ye aldım internetten. Hem de ücretsiz kargo. Ben toplamda 300 kg sipariş verdim. Ve tek tek arıkları temizlenmiş ve çapalanmış fidanların yaprak iz düşümlerine serperek uygulamasını yaptım.

leonardit-gubre-uygulamasi

incir-fidani

İnternette ünlü alışveriş sitelerinde bile baktığınızda leonarditler arası fiyat farkını göreceksiniz. Ben bu uygulamayı ilk kez yaptığımdan ve faydasından tam olarak emin olamadığımdan uygun fiyatlı olanı tercih ettim. Eğer dediğim gibi fayda görürsem tüm detayları inceleyip daha kaliteli olanlara da göz atacağım.

Trilye Cinsi Zeytin Fidan ‘larının Durumu

Fidan dikimi üzerine hazırladığım diğer yazılarımı okuyanların bileceği üzere zeytin fidanlarımızı yıllardır kendi haline terk edilmiş sadece sulama işlemi yapılmış bir fidanlıktan aldık. Bir yandan Fidanların 10 yaşında olması bizi heyecanlandırırken diğer yandan da gelişimlerinin bozuk olması ileride sıkıntı yaşatabilir düşüncesi içerisindeydik. Hikmet Beyi fidanlığa götürüp fidanları gösterdiğimizde bu fidanların bulunmaz nimet olduğunu söylediğinde çok sevindik ve Tüm zeytin fidanlarımızı ordan tedarik ettik.

Fidanların gövdeleri bilek kalınlığındaydı. Kökleri ise poşetlerini, saksılarını delip toprağa kök salmışlardı. O fidanları söküp bahçeye getirene kadar yaşadıklarımı anlatsam eminim kimse inanmaz Tabi fidanlar sıkışık pozisyonda durduğundan sadece yukarı doğru gelişim göstermişti yan dal gelişimleri çok kısıtlıydı.

Lafı uzatmadan devam edeyim. Zeytin fidanlarını bahçeye getirdik ve dikim çukurlarının açıldığı gün Hikmet Bey tüm zeytin fidanlarını sert bir şekilde budadı. Dikime hazır hale getirdi. Sonrada dikim işlemi gerçekleşti.

Zaten Hikmet Bey’inde söylediği gibi sert budama sebebiyle ve yıllarca sıkışık bir yerde gelişmeye çalıştıkları sebebiyle fidanların bir iki yılda ancak kendini toparlayacağı ortadaydı. Bizde bunu bilerek bu işe giriştik. Dikimin üzerinden geçen 5 ayın ardından 130 fidandan sadece iki tanesinin tutmadığını görmemiz bizi sevindirdi. Tüm fidanlar toprağa adapte olmuş gibi görünüyor. Onlara da leonardit takviyesi yaptım ve güzel bir sulama yaptık Mayıs ayı ortasında. Ayrıca arıklar otlardan temizlendi ve fidanların arası traktörle sürüldü.

Bu bahsettiğim yerden aldığımız fidanların üzerinde meyve yok. Fakat evde tüketmek için diktirdiğimiz 3 adet domat cinsi zeytin fidanının durumu çok iyi. Küçücük boylarına rağmen üzerlerinde bir sürü meyve mevcut. Görüntüsünü aşağıdaki fotoğraftan görebilirsiniz.

Çeşitli Meyve Fidan ‘larının Durumu

Bu fidanları yine Genç Peyzaj ‘dan tedarik ettik. Konteyner evin yanına ve karşıdaki sekilerden birine toplamda 40 adet dikmiştik. İçlerinde narenciye harici nerdeyse tüm meyveler var. En güzel gelişimi de bu fidanlar göstermiş. Zaten fotoğraflardan da rahatlıkla anlaşılacaktır. Nerdeyse hepsinin üzerinde meyvesini görmek ve 5 ayda bu denli uzamalarını ve sürgün verdiklerini görmek mutluluk verici. Sizleri meyve fidanlarımızdan çektiğim fotoğraflarla baş başa bırakıyorum.

dut-fidani-bakimi

meyve-fidani-1

meyve-fidani-2

Fidanların durumu ile ilgili yanlış giden bizim farkına varamadığımız bir durum görürseniz yorum olarak belirtirseniz sevinirim.HOBİ BAHÇEMİZDE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İŞLEMLERhobibahce

Adım Çağlar. 1987 doğumluyum. Hayatı boyunca şehirde yaşamış biri olarak, gün geçtikçe yüksek katlı apartmanların duvarları üzerime geldikçe; toprağa ve doğaya olan özlemim katlanarak artıyor. Bu sebeple annemin ve babamın emeklilik dönemlerini huzurlu bir ortamda geçirmeleri için kurma gayretinde olduğumuz çiftlik için edinmiş olduğumuz iyi/kötü tecrübeleri bu blogda sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Fidan Dikimi Sonrası 4. Ayda Fidanların Durumu ve Gerçek Mutluluk” için 8 yorum

 • 21 Haziran 2017 tarihinde, saat 15:52
  Permalink

  Hobi bahçenizdeki gelişmeler gerçekten iç açıcı. Bloğunuzu sürekli ziyaret ediyorum. Çok şey öğrendim. Başarılar..

  Yanıtla
 • 23 Haziran 2017 tarihinde, saat 10:51
  Permalink

  Merhaba, cevizlerin hepsi topladığınızda fotodaki büyüklükte miydi, daha küçükken toplamanız uygun olur gibi geldi bana… Reçel yapılabiliyor sanırım o koparılan küçük tanelerden..

  Yanıtla
  • 23 Haziran 2017 tarihinde, saat 16:25
   Permalink

   Caner bey merhaba,

   Aynen dediğiniz gibi fidanların üzerindeki meyvelerin nerdeyse hepsini küçükken koparmıştık. Sadece fidanların gelişimini ve meyvenin durumunu görmek için bir kaç tane bırakmıştık. Onlarda bu fotoğrafta gördükleriniz. Reçel konusunu belirttiğiniz iyi oldu onu bi araştırayım. Belki seneye yaparız 🙂

   Yanıtla
 • 28 Ağustos 2018 tarihinde, saat 00:41
  Permalink

  Çağlar Bey, Maşallah son derece sağlıklı gözüküyorlar. Umarım mahsülünüz bereketli olur. Merak ettiğim bir konu var. Devlet testeği oldınız mı fidanlar için? O konularla ilgili ayrı bir yazı paylaşabilirseniz çok sevinirim. Bloğunuzu severek takip ediyorum.

  Yanıtla
  • 3 Eylül 2018 tarihinde, saat 11:57
   Permalink

   Kaan bey,

   Hobi bahçemizde yaptığımız hiçbir işlem için devlet desteği almadık. Herşey çok ilginç şartlara bağlanmış. O konuya girmek istemiyorum 🙂

   Yanıtla
 • 13 Ekim 2018 tarihinde, saat 11:25
  Permalink

  Elinize sağlık, çok güzel bir paylaşım olmuş. siz epey detaylı ve faydalı bilgiler vermişsiniz. Emekleriniz için çok teşekkürler.

  Yanıtla
  • 5 Mart 2019 tarihinde, saat 22:30
   Permalink

   Engin bey,

   Yorumunuz için teşekkür ederim. Paylaşımlarımızın birilerinin işine yaradığını öğrenmek güzel bir duygu. Takipte kalmanız dileğiyle.

   Saygılar.

   Yanıtla
 • 30 Temmuz 2022 tarihinde, saat 15:31
  Permalink

  Chandler, dünya çapında en yaygın olan ceviz çeşidi olarak bilinir. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Emek Hırsızlığı Bu Kadar Kolay Olmamalı Değil Mi?