Elektrikli Tırpan İncelemesi: BOSCH AFS 23-37

Sevgili Bahçe Blog okurları merhabalar, 2019 yılı yaz aylarında hobi bahçemizde yaptığımız yapı işlerini ve kültürel işlemleri sizlerle paylaşmaya devam etmek istiyorum. Bu yazımızda Elektrikli tırpanı neden aldık? Elektrikli tırpan ile motorlu tırpan arasındaki farklar neler? Elektrikli tırpan bizlere ne kadara mal oldu? Gibi sorulara yanıtlar vermeye ve kendi kişisel elektrikli tırpan deneyimlerimizden bahsetmeye çalışacağım elimden geldiğince. Hazırsanız başlayalım…

 

Elektrikli Tırpan Almaya Nasıl Karar Verdik?

Bahçe bloğu takip eden misafirlerimiz bahçemizdeki otlarla mücadelede kullanmak için aldığımız Hyundai marka benzin motorlu tırpan hakkındaki yazımı okumuşlardır. Blogda ilk kez bu yazıyı okuyan misafirlerimiz buraya tıklayarak benzinli tırpan incelememizi okuyabilirler.

 

Benzin motorlu tırpanı almaya karar verirken;

 • bahçemizde henüz elektrik olmaması,
 • Elektrikli ve akülü tırpanların gücünün bahçemizdeki azman otlarla ve odunsu şeytanlarla mücadele etmeye yetmeyeceğini düşünmemiz,
 • Benzin motorlu tırpanın çevremizde yoğun olarak kullanılması vb sebepler etkili olduğunu söyleyebilirim.

Zaten o dönemde elektrikli ya da akülü tırpanla ilgili araştırma yaptığımda karşıma sadece yabancı dillerde kaynaklar çıkıyordu. Tabi bir ürün ne kadar mucizevi olsa da bulunduğunuz ülkede henüz kullanılmıyor ise bu ürünün yedek parçasına ya da teknik desteğine ulaşmak o kadar zor oluyor.

Buraya kadar o dönemde hangi mantıkla benzin motorlu tırpan aldığımızı anlatmaya çalıştım. Şimdi gelelim ne değişti de motorlu tırpanımız varken ve çalışıyorken, elektrikli tırpan almaya karar verdik sorusunun cevabına.

Benzin Motorlu Tırpan ile mücadele Tarihimiz ( Özet : Direne direne kazanamadık! )

Malumunuz motorlu tırpan kullananlar bilir; motorlu tırpan için sürekli olarak motor yağı karışımlı benzin depolamak gerekir ve tırpan yaparken sürekli depoya takviye yapmak gerekir. Temiz bir enerji olmadığı için çevreye etkisinin yanında pis kokusu tırpan yaparken sürekli burnunuzu ve çevrenizi rahatsız eder. Şahsen babam da ben de bu konudan rahatsızdık.

Motorlu tırpanın çalışma prensibi motorun içine azcık benzin enjekte edilir ve kurma ipi defalarca çekilerek motor çalıştırılıp kullanıma hazırlanır. Biz tırpanı sadece belli dönemlerde kullandığımızdan uzun süreler kullanılmadığından ya da biz bakımını düzgün yapamadığımızdan benzinli tırpanı ne zaman çalıştırmaya çalışsak ilk çalıştırmada mutlaka 15-20 dakika uğraşmamız gerekiyordu. Hatta bir seferinde yarım saatten fazla iki kişi uğraşıp kol kası yaptıktan sonra tırpanı kenara bırakmışlığımız bile vardı. Tabi böyle bir durum olunca annem ve babamın ben yokken bu tırpanı çalıştırmak için neler çektiğine dair yaşanan olaylar bir bir anlatılmaya başlandı. Kurma ipini çekerken ip annemin elini yırtmış, annem 2 hafta eli sarılı gezmiş. Babamın saatlerce uğraştığı olmuş ter su içinde kalmış vs… Tabi bunlar tamamen bizim beceriksizliğimiz ve tecrübesizliğimiz. Yoksa karşımızdaki bahçedeki adam motorlu tırpanıyla çocuğu gibi ilgilenip, harikalar yaratıyor.

Sonuç olarak çalıştırma zorluğu, sürekli benzin yağ tedarik ihtiyacı, kokusu, sesi ve çevreye yaydığı gazlar sebebiyle motorlu tırpanımızı şimdilik dinlendirip elektrikli tırpana bir şans vermeye karar verdik.

 

Elektrikli Tırpanı Nereden Aldık?

Hangi Elektrikli Tırpanı Tercih Ettik Ve Neden?

Yukarıda bahsettiğim sebeplerle elektrikli tırpan fikri sürekli aklımın bir ucundaydı ve internetten araştırmalar yapıyordum. Bu konuyu babamla görüştüğümde onun da sıcak baktığını öğrenince tam zamanı dedim ve araştırma işini ciddiye almaya başladım.

Önceki senelerdeki araştırmalarımda ülkemizde elektrikli tırpan satan internet sitelerinin baya çoğaldığını ve birçok yeni çeşit elektrikli tırpanın görücüye çıktığını gördüm. Fiyatları da uygun denilebilecek seviyelerde olunca demek ki talep görmeye başlamışlar.

Öncelikle motorlu tırpan işinde iyi olan firmaların know-how tecrübelerine güvenerek onların elektrikli tırpan modellerini inceliyeyim dedim fakat pek tatminkar sonuçlara ulaşamadım. Sonrasında markasına karşı ülkemizde sonsuz güven duyulan bosch ‘un elektrikli tırpanları arasında karşılaştırmalar yaptım. Amazon.com & amazon.de & amazon.fr ve diğer yabancı sitelerin yurtdışı sitelerinde en çok satılan elektrikli tırpan modellerine ve bu modellere gelen kullanıcı yorumlarını uzun uzadıya inceledim. Bosch elektrikli tırpan konusunda ürün yelpazesini geniş tutmaya çalışmış fakat alırken beklentilere göre doğru tırpana karar vermek önemli.

elektrikli-tirpan-motoru

 

Tüm bu araştırmalar sonucunda BOSCH AFS 23-37 elektrikli tırpan modelinin bizim gibi bahçelerde elimizdeki motorlu tırpan kadar iş yapacağına ikna oldum. Nasıl ikna oldun derseniz youtube videoları bunda etkili oldu diyebilirim. Özellikle Rusya’dan bu ürüne baya bir talep var demek ki çünkü denk geldiğim videoların büyük kısmı Rusçaydı.

bosch-elektrikli-tirpan-1

 

İnternetten elektrikli tırpanımızın siparişini verdim ve İzmir’deki evimize kargolattım. Tırpan bir ay kadar benim gelip kurulum yapacağım ve kendisini deneyeceğim günü bekledi. Ve en sonunda 14 Eylül 2019 günü bahçemizde elektrikli tırpanı elime aldım. Parçalarıyla birlikte sizler için aşağıdaki fotoğrafı çektim. Kutu içeriğinde ayrıca kullanma kılavuzu, garanti belgesi var. Kullanma kılavuzundaki güvenlik tedbirlerini okumanızı öneririm.

Belirtmeden geçmeyelim ben tırpanı Ağustos 2019 da n11.com sitesinden 630 tl ye aldım.

 

BOSCH AFS 23-37 Elektrikli Tırpan Kurulumu

ve İlk Çalıştırma

Motorlu tırpanın motor bağlantılarında vs hata yapmamak için ustaya kurdurmuştum. Fakat elektrikli tırpan için böyle bir durum söz konusu değil. İsteseniz de hata yapma lüksünüz yok. Zaten bir iki parça var onların da gireceği takılacağı yerler belli. Ben yine de youtube daki kurulum videolarıyla eş zamanlı olarak kurulumunu gerçekleştirdim.

elektrikli-tirpan

Elektrikli tırpanın içerisinden çıkan dayanıklı misinayı yuvasına yerleştirdik ve tırpanımızı elektrik fişine takıp tetiğe dokunduk. Ve çalışmadı 🙂  tabi bu durum karşısında bizdeki hayal kırıklığı paha biçilemez. Neyse ki olayı çözmemiz kısa sürdü başparmağın hizasında güvenlik mandalları varmış iki tarafta da. Önce bu güvenlik mandalına basıp sonra tetiğe dokunmak gerekiyormuş. Tabi bunu çözünce hayal kırıklığı yerini mutluluğa bıraktı çünkü elektrikli tırpanımızın hem sesinin motorlu tırpana göre çok daha düşük seviyede olduğunu gördük hem de motorlu tırpan kadar etkili bir şekilde otlara mukavemet uyguladığını.

Tırpanımızı test etmek için yüz koruma kaskımızı takıp balta girmemiş ormandan hallice konteyner evimizin arka kısmını temizlemeye başladı babam. Gerçekten de motorlu tırpandan aşağı kalır yanının olmadığını bize gösterdi. Bu da benim içimi rahatlattı diyebilirim. Çünkü ufak tefek endişelerim vardı.

ÖNCESİ

elektrikli-tirpan-fiyati

SONRASI

elektrikli-tirpan-incelemesi

( Ben fotoğrafı babam çoğunu temizledikten sonra çektim. az bir kısım kalmıştı zaten. başta çeksem konteyner evin arkasındaki ormanın nasıl temizlendiğini daha çarpıcı bir şekilde görebilirdiniz. )

Sonuçta internette kimse bu ürünle alakalı Türkçe yorum yazmamış ya da inceleme yazısı kaleme almamış. Adama derler ki “bi akıllı sen misin?” neyse ki pek de aptal olmadığımızı görmüş olduk.

Kısacası ilk kurulum ve ilk çalıştırma olarak en ufak bir sıkıntı yaşamadığımız gibi performansından da memnun kaldık.

Elektrikli Tırpan İle İlk Ot Mücadelemiz

Zeytinle uğraşanlar bilir yağlık ve sofralık zeytin hasat dönemi yaklaşıyor. Bu hasat döneminde de meyvesi toplanacak ağaçların altının temiz olması hasadı fazlasıyla kolaylaştırıyor. Bu sebeple hazır gelmişken zeytin ağaçlarımızın altındaki otları temizleyelim dedik. Ve işe koyulduk.

 Ve karşınızda Elektrikli Tırpanın Tek Handikabı; elektrik uzatma kablosu

Tırpanımız akülü olmadığından kullanım boyunca elektriğe bağlı olması lazım. Bunun için de işlem yapacağınız her yere tırpanınızla birlikte elektrik kablosu da çekip takibini üst düzeyde yapmanız gerekiyor. Malum bizim bahçe de biraz büyük sayılır. 150 metrelik kablo döşeyip zeytinlerimize ulaşmayı başardık.

Kutudan çıkan ilk misinayı yatağına yerleştirdik. Dayanıklı misina  diye lanse edilen ama bizim otlar sağ olsun bahsi geçen dayanıklı misinanın kutudan çıkan 3 tanesini 40 dakikada hiç etmeyi başardılar. Bu misinanın ortasındaki metal bölüm, misinanın yuvasından çıkmasını engellemede gerçekten baya işe yarıyor. Bu misinanın 15 tanesi paket halinde internette hazır bir şekilde satılıyor fakat fiyatı çok pahalı. 100 tl civarında diye biliyorum. Tecrübelerimden sonra bu misinanın verimli olmadığına karar verdik.

bosch-tirpan-yedek-misina

( bunu almanıza gerek yok. Dayanıklı falan değil)

Ve elimizde bulunan tüm misina çeşitlerini farklı yöntemlerle tek tek denemeye başladık. Öncelikle internetten aldığım içerisinde çelik hatlar olan misinayı denedik. Evet misina sağlam fakat sürekli yataktan çıktı ve doğru düzgün iş yapmamızı engelledi.

Sonrasında 3mm lik plastik misinayı taktık. Yatağa doğru yerleştirilmesine rağmen bazen yerinden tamamen çıktı, çıkmadığı zamanlarda da bizim odunsu otlara karşı başarılı olmadı. Böylece onuda elemiş olduk.

Son olarak babamın İzmir gıda çarşısından aldığı 4mmlik kalın plastik misinayı yatağa yerleştirdik. Bu kalın misinanın mekanizmaya yerleşmesi zor oluyor. Hatta bir aletle iyice oturtmak gerekiyor. Fakat yerinden çıkma yapmadı ve en verimli çalışmamızı 4mm lik misina ile gerçekleştirdik.

elektrikli-tirpan-misinasi

Yaklaşık 2-3 saatlik bir tecrübenin ardından dinlenmek için konteyner evin yanına döndüğümde elektrikli tırpanın kutusundan çıkan misina mekanizmasının pek de dayanıklı olmadığına uzun süreli kullanımlara dayanamayacağını düşünerek motorlu tırpanın ucunu söküp aynı girişe sahip olan elektrikli tırpanımıza taktık. Annemlerin de söylediği üzere bu metal uca misina takmak daha kolay ve hızlıymış. Bundan sonra elektrikli tırpanımızı bu şekilde kullanmayı planlıyoruz.

bosch-marka-elektrikli-tirpan

( Kutudan çıkan bu başlık plastik. Elbet bir gün bir taşa vs denk gelip kırılacaktı. Elimizde olduğu için diğer benzinli tırpanın başlığını elektrikli tırpan’a taktik. Bu başlığı internetten alabilirsiniz. Tüm tırpanların başlık takma yeri aynı )

 

 

Gelelim testere ucuna;

Kutunun içerisinden siyah testere ucu çıkıyor. Keskin falan olmamasından kaynaklı bana pek içe yaramaz gibi geldi fakat özel aparatıyla tırpanın ucuna takınca bahçenin üst kısmındaki ormanlaşıp odunsulaşmış böğürtlenleri temizlemekte baya başarılı olduğunu söyleyebilirim. Hatta bahçenizde taş vs yoksa sadece bu uçla bile bahçenizdeki otları temizleyebileceğinizi düşünüyorum.

elektrikli-tirpan-yedek-parca

 

 

Elektrikli Tırpan İnceleme Sonucu

Motorlu tırpana göre daha ergonomik bir kullanım sunduğunu söyleyebilirim. Omuza asılan askı aparatı sağlam ve işlevsel duruyor. Uzun süreli kullanımlarda çok yormuyor. Fakat yine de tırpanın 45 dakika da bir 10-15 dakika dinlendirilmesinin motorun uzun kullanım ömrüne sahip olması için önemli olduğunu düşünüyorum. Hem o arada da soluklanmış dinlenmiş olursunuz.

Tuşuna basılınca çalışması sebebiyle babamın ve annemin çok hoşuna gitti elektrikli tırpan. Motorlu tırpana göre çok daha rahat kullanacaklarını belirttiler.

İşte tek sıkıntı işi kablo. Şu an bahçenin sulama depolarının oraya da elektrik hattı çekmeyi düşünüyoruz. Bu işlem bittiğinde 50 metrelik bir ara kablo ile tüm bahçede tırpanı rahatlıkla yapabileceğiz. Kablo sebebiyle tırpanı sürekli kabloyu arkasında tutacak şekilde kullanmanız ve takip etmeniz gerekiyor. Tabi bu da bir eksi yön. Fakat bizim ailemiz açısından benzin motorlu tırpanın eksi yönlerine nazaran kabul edilebilir bir ölçüde.

Kısacası bahçesinde elektriği olan hobi bahçesi sahiplerine elektrikli tırpana bir göz atmalarını öneririm. Bizlerin ilk izlenimi olumlu. Kullandıkça önümüzdeki aylarda bu yazıya yeni eklemeler yapabilirim.

Sizlerde bu konudaki tecrübelerinizi yorumlarınızla belirtirseniz sevinirim. Tecrübe paylaşımından geri kalmayalım. Herkes faydalansın.

Bir sonraki yazımında görüşmek üzere. Doğayla kalın…HOBİ BAHÇEMİZDE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İŞLEMLERhobibahce

Adım Çağlar. 1987 doğumluyum. Hayatı boyunca şehirde yaşamış biri olarak, gün geçtikçe yüksek katlı apartmanların duvarları üzerime geldikçe; toprağa ve doğaya olan özlemim katlanarak artıyor. Bu sebeple annemin ve babamın emeklilik dönemlerini huzurlu bir ortamda geçirmeleri için kurma gayretinde olduğumuz çiftlik için edinmiş olduğumuz iyi/kötü tecrübeleri bu blogda sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Elektrikli Tırpan İncelemesi: BOSCH AFS 23-37” için 15 yorum

 • 29 Eylül 2019 tarihinde, saat 13:13
  Permalink

  Merhaba Çağlar Bey,

  Bloğunuzdan etkilenip bende Afyonkarahisar, Sultandağı’nda bir kiraz bahçesi aldım ve sizinle benzer aşamalardan geçiyorum. Yazılarınız bana çok keyif veriyor. Ben de yaptıklarımı kendi bloğum olan http://www.kirazdiyari.com dan duyurmaya çalışıyorum. Dilerseniz benim yazılarımıda yayınlayabilirsiniz sitenizde.

  Tam tırpan almayı düşündüğüm sırada yazdınız bu yazıyı. Bahçemde elektriğim yok seneye 3.5kVA bir jeneratör almayı düşünüyorum ama yinede benim için benzinli tırpan daha iyi bir opsiyon gibi. Yinede inceleyeceğim elektrikli tırpanlarıda. Çok teşekkürler bilgiler için.

  Kaan Dogan

  Yanıtla
  • 29 Eylül 2019 tarihinde, saat 13:50
   Permalink

   Kaan bey merhabalar,

   Sitenizi beğendim. umarım bahçenizde gerçekleştirdiğiniz tüm işlemleri bu sayfada paylaşırsınız. Emeğinize sağlık. Fırsat bulunca sitenize bir bağlantı vermeye çalışacağım. Bahçe Blog ‘a bağlantı verdiğinizi şimdi gördüm çok teşekkür ederim.

   Bahçede elektrik yoksa tek çare her zaman benzinli tırpandır. Yandan askılı hafif bir model almanızı öneririm.

   görüşmek üzere.

   Yanıtla
 • 29 Eylül 2019 tarihinde, saat 14:50
  Permalink

  Yazınız için teşekkürler. Yakın gelecekte bana da lazım olacaktı. Bayağı bilgilenmiş oldum…

  Yanıtla
 • 29 Eylül 2019 tarihinde, saat 22:37
  Permalink

  blogunuzdan çok faydalandım teşekkür ederim

  Yanıtla
  • 12 Ekim 2019 tarihinde, saat 13:40
   Permalink

   Paylaşımlarımızın işinize yaramasına sevindim. rica ederim.

   Yanıtla
 • Geri bildirim: Traktör Arkası Çapa Makinesi İle Bahçemizi Sürdürdük! Ot Mücadelemiz..

 • Geri bildirim: Hobi Bahçesi Kurmak İstiyorum Ama Nasıl ? - Bahçe Blog | Hobi Bahçesi - Konteyner Ev - Ceviz - Zeytin

 • Geri bildirim: Betonarme Su Deposu Su İzolasyonu Yapımı ( Weber - Kalekim Ürünleri )

 • Geri bildirim: Hobi Bahçemize Üzüm Asma Çardağı yaptık.Tahtalardan Çardak Yapımı

 • 11 Haziran 2022 tarihinde, saat 21:54
  Permalink

  Çok yararlı bir inceleme olmuş. Bana oldukça yol gösterdi çok teşekkürler.

  Yanıtla
 • 21 Ağustos 2022 tarihinde, saat 11:04
  Permalink

  çalışmalarınız çok güzel ve aydınlatıcı. Teşekkürler.

  Yanıtla
 • 2 Mayıs 2023 tarihinde, saat 22:18
  Permalink

  Ben de aldım. Yukardaki şaft dönüp , ikinci parçanın içindeki şaştı döndürmüyor. Darın ne olabilir?

  Yanıtla
  • 1 Ağustos 2023 tarihinde, saat 00:39
   Permalink

   Merhaba Anan Bey, bende de aynı problem oluştu. Bir çözüm bulabildiniz mi acaba?

   Yanıtla
 • 11 Aralık 2023 tarihinde, saat 10:54
  Permalink

  Merhaba yazınızı baştan sona keyifle okudum, teşekkürler. 50-60 mt mesafe için ısınma yapmayacak şekilde hangi kesit kablo kullandınız acaba 2×1, 2×1,5 gibi mesela. Tam bakır olup olmadığını da belirterek mümkünse. Dönüşünüz için şimdiden sağolasınız.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Emek Hırsızlığı Bu Kadar Kolay Olmamalı Değil Mi?