Sondaj Etüdü Yaptırdık! Bakalım Derinlerde Su Var Mı?

Sevgili bahçe Blog okurları… Diğer yazılarımızda da belirttiğimiz üzere siz siz olun sulamasını hangi su ile yapacağınızı bilmediğiniz fidanı bahçenize dikmeyin. Biz öyle yaptık. 250-300 fidan diktik. Sonra bir baktık elimizdeki su yeterli değil. Tabi sonrasında kolları sıvamaya başladık. İlk aşama bahçemize  derin su kuyusu açtırmak  için sondaj etüdü yaptırmak oldu. Buyurun detaylara… ( Babamın Kaleminden… )

Neden Sondaj Etüdü Yaptırdık ?

Bahçemize fidan dikimini yaptığımız  Şubat 2017 ayından bu tarafa su sorunu kendini gittikçe daha fazla hissettirmeye devam ediyor. Bu nedenle su sorununa kalıcı bir çözüm bulmamız gerekiyor. Bu konuda  yaptığımız araştırmalar sonucunda su sondajı yaptırmaya karar verdik. Tabi bu yüksek maliyetli işleme başlamadan önce bahçemizde  derinlerde su bulunup bulunmadığını öğrenmek amacıyla  sondaj etüdü ( Zemin Etüdü) yaptırmaya karar verdik ve bir jeoloji mühendisi ile irtibata geçtik.

Derin Kuyu İçin Sondan Etüdü Nasıl Yapılır ?

Anlaştığımız jeoloji mühendisi ile bahçede buluştuk. Yapılacak işlemleri ana hatlarıyla konuştuktan sonra uygulamaya geçtik. Jeoloji Mühendisi sondaj etüdü yapmak için arabasında getirdiği akü büyüklüğünde bir cihazı bahçenin alt orta kısmına yerleştirdikten sonra  cihaza bağlı olarak çalışan yaklaşık 200 metre uzunluğunda  2 adet  priz içeren makarayı ve ucuna elektrik  kablosu kaynak yapılmış küçük birer  demir parçasını ve birer adet  çekici iki kişinin eline alarak sağa ve sola taşımamızı ve onar metre  ara ile  demiri yere çakarak kabloyu prize takmamızı söyledi. Haberleşme amacıyla da bu işi yapacak iki kişiye birer adet kişisel telsiz verdi. Yapılacak işlem özetle toprağa belli aralıklarla elektrik sinyalleri vererek toprağın katmanlarında bulunan su/nem aracılığıyla alınacak verilerin değerlendirilmesinden oluşuyordu. Ve görev başladı. zemin-etudu-calismasi Bahçenin sağına ve soluna doğru onar metre ara ile demiri yere çaktıktan sonra demirin üzerinde bulunan kabloyu prize takmaya başladık ve bu durum sağlı sollu olmak üzere 100 metre devam etti.Biz demiri yere çakıp demirdeki kabloyu prize taktığımızda Jeoloji Mühendisinin önünde bulunan cihaz da  oluşan rakamları elinde bulunan form biçimindeki bir kağıda not etmeye başladı. zemin-etudu-1
su-sondaji-etud zemin-etudu-nasil Sağlı ve sollu olarak 100 metreye ulaşıldığında  görev tamamlanmış oldu. Kabloları makaralarına geri sarılarak jeoloji mühendisinin yanına gelindi. Jeoloji Mühendisi almış bulunduğu notları değerlendirmek suretiyle bir etüt raporu hazırlayacağını söyleyerek bahçeden ayrıldı.

Ve  Sondaj Etüdü ( Zemin Etüdü) Sonucu Geldi…

Ailece sondaj etüt raporunu heyecanla beklemeye başladık. Nihayet 2 gün sonra sondaj etüt raporu elimize geçmişti. Raporu okuyup anlamaya çalıştık. Rapor da bahçenin yüzeyden başlamak üzere toprak cinslerinin metre cinsinden bulunduğu aralıkları ayrıntılı olarak anlatıyordu. Raporun sonucunda   ise bahçemizde derin sondaj suyunun bulunmadığı, dolayısıyla bahçemizde sondaj yaptırmamızın verimli olmayacağı belirtilmişti. Sondaj etüdü sayesinde arazimizin toprak yapısı hakkında da bilgi sahibi olmuş olduk.

Arazimizin Toprak Yapısı:

0 – 1,8 metre arası Bitkisel Toprak 1,8 –8,0 metre arası Kumlukil, yer yer çakıl bantlı 8,0 – 46 metre arası Kil 46 – 160 m arası Kiltaşı, kumtaşı geçişli  ( Ben devam edeyim…) Evet sonuçlar da elimize geçince masada sadece 2 alternatif kaldı. Birinci alternatif 8 metreye kadar keson kuyu idi. Fakat bu tip kuyuların sızıntıyla biriktireceği 8 metrelik derinlikteki su, bizim için kesin bir çözüm olmayacaktı. Bu sebeple, jeoloji mühendisinin önerisiyle yağmur ve akarsuların suyunu biriktirip yıl boyunca kullanabileceğimiz sulama havuzu yaptırmaya karar verdik ve kapalı 180 tonluk sulama havuzu yaptırdık. Sulama havuzu yapımına ilişkin tüm detaylara ulaşmak için tıklayın.

Sondaj Etüdü Maliyeti

Tüm yapı işlerimizde olduğu gibi eminim bu işlemin de en çok merak edilen yanı maliyeti. Bu tür konulara ben de araştırma yaparken çok dikkat ediyorum. O yüzden sizlerle de paylaşacağım. Biz bu sondaj etüdü ( zemin etüdü ) işlemini ve raporlamasını jeoloji mühendisine toplamda 600 tl ye yaptırdık. Bu verdiğim fiyat 2019 yılı Mayıs ayına ait. Tekrar hatırlatayım. Biz bu sektörden insanlar olmadığımız için yüksek fiyat da vermiş olabiliriz ya da aksine şans eseri uygun fiyata da halletmiş olabiliriz. Çalışacağımız kişileri sizler gibi internetten buluyoruz. İkna olursak yaptırıyoruz. Yani bu tür işlemlerin fiyatları her koşulda değişebilir. Bizim için uygun bir fiyat. Çünkü bahsettiğimiz su sondaj işi, sonu bilinmeyen dipsiz bir kuyu. Ve gerçekten çok maliyetli bir işlem. Tahminlerimize göre minimum 45-50 bin tl lik bir olay.  Bu işlem öncesinde bilimsel bazı yöntemlerle bilgi almaya ihtiyacımız vardı. Tabi tutup da bu işlemi idüğü ( TDK :idiği ) belirsiz değnekçi sopacı tiplere yaptıracak halimiz yoktu 🙂 (  not: Anladığım kadarıyla bu tip kişiler her bölgede mevcut. Ve yine anladığım kadarıyla sadece 8-10 metrede sızıntı yağmur suyu yani yüzey suyu bulunması halinde yaptıkları işlemin işe yarama ihtimali var. )

SONUÇ

Sondaj etüdü yaptırarak  bahçemizde suya ulaşmak için toprak yapımız gereği en az 150-160 metrelere inmemiz gerektiğini öğrenmiş olduk. Karşımızdaki bahçedeki derin su kuyusunun da pek verimli olmadığı çok cılız bir su çıktığını zaten biliyorduk. Fakat yinede sonradan pişman olmamak için bu işlemi yaptırdık. Ve bu işlem bizi doğru yola itti. Bahçemize 180 tonluk dev bir sulama havuzu yaptırdık. Bu havuzu Haziran ayına kadar akan yol kenarındaki dereden doldurup, yıl boyunca ağaçlarımızı sulamayı düşünüyoruz. Eğer olur da insan ırkı yüzünden derenin başına bir şey gelirse de kış ve ilkbahar aylarında yağan yağmur suyunu biriktirme gayretine gireceğiz. Derin kuyu açtırmayı düşünen herkese sondaj etüdü yaptırmalarını tavsiye ederim. En azından kafanız rahat olur. Sonu hüsran olan yüksek maliyetli bir işe kalkışmamış olursunuz. Tüm yıl griden kurtulup yeşille kucaklaşacağımız günlerin gelmesi dileğiyle…

HOBİ BAHÇEMİZDE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İŞLEMLER

hobibahce

Adım Çağlar. 1987 doğumluyum. Hayatı boyunca şehirde yaşamış biri olarak, gün geçtikçe yüksek katlı apartmanların duvarları üzerime geldikçe; toprağa ve doğaya olan özlemim katlanarak artıyor. Bu sebeple annemin ve babamın emeklilik dönemlerini huzurlu bir ortamda geçirmeleri için kurma gayretinde olduğumuz çiftlik için edinmiş olduğumuz iyi/kötü tecrübeleri bu blogda sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Sondaj Etüdü Yaptırdık! Bakalım Derinlerde Su Var Mı?” için 8 yorum

 • 10 Ekim 2019 tarihinde, saat 18:33
  Permalink

  En iyisini yaptırmışsınız.yalnız depoyu yaptırmakla da hayati bir iş yapmışsınız.kuyu için telle bakanlarıda dikkate almak gerek.bir de. onlara danışmak gerek.ben urlada 5 dönümlük bahçeme böyle bir tetkik yaptırdım.arazi meyilli.çubuğun bakan şahsın gögsüne vurduğunu gördüm ve bir ekskavatorla 6 metre kazdırdık ve yarım saate kuyuda 0.5 metre küp kadar su birikti.aynı gün 11 tane künk koydurduk.şu anda kuyuda 3metre su var ve çektikce doluyor.şimdilik benzinli bir motorla işimi görüyorum.seneye elektrik geleceğini söylüyorlar Tedaştan.su çikmasa idi aynı gün kapatacaktim ve kepçeye 1000 lira verip olayı kapatacaktım.şansımız yaver gitti.denemekte fayda var derim.çevrede kuyu varmı bakmak gerek.kolay gelsin

  Yanıtla
  • 12 Ekim 2019 tarihinde, saat 13:48
   Permalink

   Mustafa Bey,

   Bahçenizde su çıkmasına çok sevindim. Bu hayati bir konu gerçekten.

   Bizim çevremizde bu konuda büyük sıkıntılar olduğundan biz perde beton su deposu yaptırmayı tercih ettik. Her sene su birikti birikmedi, yağmur yağdı yağmadı derdi insanı strese sokuyor. Şu anki potansiyelimizle 250 ton kadar suyu depolayacak alanımız mevcut. Bu miktar da ağaçlarımız 20 yaşına bile gelse ihtiyacı olan suya ulaşabileceği anlamına geliyor.

   Yanıtla
 • Geri bildirim: Elektrikli Su Motoru ile 180 tonluk su depomuzu doldurduk! - Bahçe Blog | Hobi Bahçesi - Konteyner Ev - Ceviz - Zeytin

 • 6 Nisan 2020 tarihinde, saat 17:43
  Permalink

  Çağlar bey merhabalar, benimde Bergamada 2017 yılında edindiğim 10 dönümlük çoğunlukla zeytin ve ceviz ağaçlarından oluşan bahçem var. Sizin gibi şehirde yetiştim,hiç tecrübem yoktu, sizin tecrübelerinizden çok faydalandım, çok teşekkür ediyorum. Su konusunu çok araştırdım bende, önce keson kuyu denedim çıkan su çok cılız dı olmadı kapattım toplam ikibin TL masraf boşa gitti. 2018 yılının en kurak olduğu Ağustos ayında, farklı günlerde,çomak yada telle bakan dört farklı kişiye baktırdım ve üçü aynı yeri ve yaklaşık aynı derinliği tespit etti. Aynı yeri göstermeleri tesadüf olamayacağını düşünerek Ekim ayında sondajı vurduk. Çıkan su çok güçlü değil ama içilebilir damar suyu, saatte bir ton alıyorum, bahçem için fazlasıyla yeterli. O gün için sondaj ücreti metresi 130 tl. idi. Toplam 42 metre sondaj yapıldı. Ne kadar bilimseldir bilemiyorum ancak, su arayanlar için, en az üç kişiye bu şekilde baktırmalarını tavsiye ederim.

  Yanıtla
  • 13 Nisan 2020 tarihinde, saat 12:18
   Permalink

   Uğur Bey merhaba,

   Bahçemizde yaşadığımız tecrübelerin işinize yaramasına çok sevindim. Aynı dönemde almışız bahçeyi ve işe koyulmuşuz. Genel manada da aynı alana yönelmişiz. Biz de ceviz ve zeytin üzerine yoğun bir bahçe kurduk. zaten tüm detaylar yazılarımızda mevcut.

   Çomakla bakan kişiler konusunda haklı olabilirsiniz. çevremizdeki bu kadar çok kişi aynı şeyden bahsediyorsa doğruluk payı olma ihtimali var. biz mayıs sonuna kadar akan dereden 180 tonluk su depomuzu doldurarak su ihtiyacımızı gidermeye karar verdik. Buraya tıklayarak yaptırdığımız betonarme su depomuza ilişkin detaylara ulaşabilirsiniz. Ama ilerde olur da dere işimizi görmez hale gelirse çomakçıları deneyebiliriz 🙂 Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

   Ayrıca bahçenizde yaptığınız süreçleri fotoğraflarla birlikte kaleme alıp tarafıma ulaştırırsanız yayınlamaktan zevk duyarım. böylece diğer okuyucularımız da faydalanmış olur. Bahçe Blog ancak ozaman gerçek bir bilgi kaynağına dönüşebilir. e-mail adresim: bahceblog@gmail.com

   saygılar.

   Yanıtla
 • Geri bildirim: Traktör Arkası Çapa Makinesi İle Bahçemizi Sürdürdük! Ot Mücadelemiz..

 • 1 Haziran 2020 tarihinde, saat 14:34
  Permalink

  Merhaba ben sondaj etütü için çubukçu ya da mühendis önerilerinizi alabilir miyim.

  Yanıtla
 • 21 Ağustos 2022 tarihinde, saat 10:58
  Permalink

  her geçen gün sular derinlere iniyor. tuz gölü havzasında artık sondaj ile açılan bazı kuyulardan su yerine zehirli gaz çıkmaya başladı. millet olarak bilinçlenmemiz şart.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Emek Hırsızlığı Bu Kadar Kolay Olmamalı Değil Mi?