Hobi Bahçesi Kurmak İstiyorum Ama Nasıl ?

hobi-bahcesi-kurulumu

 

Hobi Bahçesi veya Küçük Çaplı Bir Çiftlik Üzerine Karalamalar

Şehirde apartman dairesi alamayana kız verilmediği günlerden, doğaya geri dönmek için bir avuç toprağa ederinden fazla para dökülen günlere nasıl bu kadar çabuk geldiğimiz konusuna fazla değinmek istemiyorum. Zira bu konuda çok dertliyim. Belki başka bir yazımda bu konu hakkındaki düşüncelerimi paylaşırım.

Şehirde yaşayan düşük gelirliden en üst gelir seviyesine sahip insanda da gün geçtikçe artan doğaya/toprağa dönme isteği mevcut olduğunu biliyoruz. E tabi bu durumda da şehirlere yakın, trafik stresine uzak, havası temiz yerlere rağbeti fazlasıyla arttırdı.

Biraz birikmiş para, televizyonda en az iki kere izlenen “Mandıra Filozofu Filmi”… Evet artık sen de bizden birisin. Hobi bahçesi kurmak için internet üzerinden araştırmalarına hız verebilirsin. Ama unutma ki sen doğaya dönmek için ne kadar fedakarlık yaparsan doğa da sana bu keyfi yaşatmak için o kadar fedakarlık yapacak. “İşe devam edeyim yakınlarda ufacık bir bahçem olsun. Pazar günü çocuklarla pikniğe gideriz. Ufak bir bostanım olsun domates, fasulye yetiştireyim. Ve birkaç da ağaç…” şeklinde bir hayali olan biri ile tüm geleceğini kuracağı çiftliğe göre ayarlamaya çalışan, çok büyük fedakarlıklar yapan bir kişinin doğadan/topraktan alacağı haz elbette ki aynı olmayacaktır.

 

Ülkemizdeki anlayışta hobi bahçesi veya çiftlik kurmak isteyenlerde aranan şartlar şu şekilde;

  • Otuz-otuz beş yıl aynı işi yapıp, mesleğin getirdiği tüm hastalıkları bedende toplamış olmak,
  • Yaşın elli beş – altmış beş dolaylarında olmak, bir nevi yüzün toprağa bakması
  • Çocukların büyütülmüş, okutulmuş, askere gönderilmiş, işe sokulmuş ve tüm çocukları evlendirilmiş olmak. ( Bunları daha yazarken yoruldum. Biz ne yapıcaz?.. Bakalım hayırlısı)

hobi-bahcesi-uzerine-yasli-adam

 

Resimdeki emekli abimizin yeni hayatından mutlu olduğundan eminim. Fakat emin olduğum bir diğer konu ise bu abimizin her gün “doğal hayatı neden gençken yaşamadım” diye hayıflanıyordur.

 

Belki işi gücü bırakamıyor olabiliriz. Ailemiz hatta çocuklarımız olabilir. Bu durumda gerçek manada doğal hayatı yaşamımızın içine ne ölçüde yerleştirebiliriz? Ve hobi bahçesi veyahut küçük çaplı bir çiftlik için arazi seçimini nasıl yapabiliriz? Gibi Sorularının yanıtlarını Arazi Seçiminde Önceliklerin Belirlenmesi başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

 

Saygılar.

Arkadaşlarınla paylaşıp onları da hayalimize ortak edebilirsin :)

hobibahce

Adım Çağlar. 1987 doğumluyum. Hayatı boyunca şehirde yaşamış biri olarak, gün geçtikçe yüksek katlı apartmanların duvarları üzerime geldikçe; toprağa ve doğaya olan özlemim katlanarak artıyor. Bu sebeple annemin ve babamın emeklilik dönemlerini huzurlu bir ortamda geçirmeleri için kurma gayretinde olduğumuz çiftlik için edinmiş olduğumuz iyi/kötü tecrübeleri bu blogda sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Hobi Bahçesi Kurmak İstiyorum Ama Nasıl ?” için bir yorum

  • 3 Haziran 2017 tarihinde, saat 13:48
    Permalink

    Böyle hayat o ne rahat gel keyfim gel

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Emek Hırsızlığı Bu Kadar Kolay Olmamalı Değil Mi?