Hobi Bahçesi Kurmak İstiyorum Ama Nasıl ?

hobi-bahcesi-kurulumu

 

Hobi Bahçesi veya Küçük Çaplı Bir Çiftlik Üzerine Karalamalar

Şehirde apartman dairesi alamayana kız verilmediği günlerden, doğaya geri dönmek için bir avuç toprağa ederinden fazla para dökülen günlere nasıl bu kadar çabuk geldiğimiz konusuna fazla değinmek istemiyorum. Zira bu konuda çok dertliyim. Belki başka bir yazımda bu konu hakkındaki düşüncelerimi paylaşırım.

Şehirde yaşayan düşük gelirliden en üst gelir seviyesine sahip insanda da gün geçtikçe artan doğaya/toprağa dönme isteği mevcut olduğunu biliyoruz. E tabi bu durumda da şehirlere yakın, trafik stresine uzak, havası temiz yerlere rağbeti fazlasıyla arttırdı.

Biraz birikmiş para, televizyonda en az iki kere izlenen “Mandıra Filozofu Filmi”… Evet artık sen de bizden birisin. Hobi bahçesi kurmak için internet üzerinden araştırmalarına hız verebilirsin. Ama unutma ki sen doğaya dönmek için ne kadar fedakarlık yaparsan doğa da sana bu keyfi yaşatmak için o kadar fedakarlık yapacak. “İşe devam edeyim yakınlarda ufacık bir bahçem olsun. Pazar günü çocuklarla pikniğe gideriz. Ufak bir bostanım olsun domates, fasulye yetiştireyim. Ve birkaç da ağaç…” şeklinde bir hayali olan biri ile tüm geleceğini kuracağı çiftliğe göre ayarlamaya çalışan, çok büyük fedakarlıklar yapan bir kişinin doğadan/topraktan alacağı haz elbette ki aynı olmayacaktır.

 

Ülkemizdeki anlayışta hobi bahçesi veya çiftlik kurmak isteyenlerde aranan şartlar şu şekilde;

 • Otuz-otuz beş yıl aynı işi yapıp, mesleğin getirdiği tüm hastalıkları bedende toplamış olmak,
 • Yaşın elli beş – altmış beş dolaylarında olmak, bir nevi yüzün toprağa bakması
 • Çocukların büyütülmüş, okutulmuş, askere gönderilmiş, işe sokulmuş ve tüm çocukları evlendirilmiş olmak. ( Bunları daha yazarken yoruldum. Biz ne yapıcaz?.. Bakalım hayırlısı)

hobi-bahcesi-uzerine-yasli-adam

 

Resimdeki emekli abimizin yeni hayatından mutlu olduğundan eminim. Fakat emin olduğum bir diğer konu ise bu abimizin her gün “doğal hayatı neden gençken yaşamadım” diye hayıflanıyordur.

 

Belki işi gücü bırakamıyor olabiliriz. Ailemiz hatta çocuklarımız olabilir. Bu durumda gerçek manada doğal hayatı yaşamımızın içine ne ölçüde yerleştirebiliriz? Ve hobi bahçesi veyahut küçük çaplı bir çiftlik için arazi seçimini nasıl yapabiliriz? Gibi Sorularının yanıtlarını Arazi Seçiminde Önceliklerin Belirlenmesi başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

 

Saygılar.HOBİ BAHÇEMİZDE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İŞLEMLERhobibahce

Adım Çağlar. 1987 doğumluyum. Hayatı boyunca şehirde yaşamış biri olarak, gün geçtikçe yüksek katlı apartmanların duvarları üzerime geldikçe; toprağa ve doğaya olan özlemim katlanarak artıyor. Bu sebeple annemin ve babamın emeklilik dönemlerini huzurlu bir ortamda geçirmeleri için kurma gayretinde olduğumuz çiftlik için edinmiş olduğumuz iyi/kötü tecrübeleri bu blogda sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Hobi Bahçesi Kurmak İstiyorum Ama Nasıl ?” için 5 yorum

 • 3 Haziran 2017 tarihinde, saat 13:48
  Permalink

  Böyle hayat o ne rahat gel keyfim gel

  Yanıtla
 • 3 Nisan 2018 tarihinde, saat 16:32
  Permalink

  Merhaba, ben de bu alanda uzun zamandır araştırma yapıyorum ama ne yerli kaynaklarda ne de yabancı kaynaklarda tatmin edici bilgiler bulabildim. Bu nedenle bu blog benim için en faydalı kaynaklardan biri gibi görünüyor, henüz tamamını inceleyemesem de.

  Bahçe kurulumuna, bahçenin bakımına (budanma ve aşılama dahil) dair sizin ulaşabilldiğiniz kaynaklar, kitaplar vs var mı? Görsel içerikli olması tercihimdir. Paylaşırsanız memnun olurum. Şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
  • 5 Nisan 2018 tarihinde, saat 21:09
   Permalink

   Tayfun bey merhabalar,

   Bahçemizde gerçekleştirdiğimiz tüm işlemlerden önce internetten fazlasıyla araştırma yaptım. bana yol gösteren siteleri ve diğer kaynakları şöyle sıralayabilirim.

   http://www.agaclar.net ‘te bizim yeni yeni içine girmeye çalıştığımız bu işleri uzun süredir yapan onlarca kişi var. forumdaki bahçe sayfaları benim için en önemli kaynaktı. beni cesaretlendiren, hobi bahçesi, konteyner ev gibi tüm konularda bilgi veren değerli bir kaynak benim için. Hala hobi bahçemizde bir işlemi gerçekleştirmeden önce ağaçlar.net’e mutlaka bakarım.

   youtube’da yapmak istediğiniz işlemi arattığınızda ( ceviz aşısı, zeytinde budama vs vs ) karşınıza bereket ve köy tv için hazırlanmış ziraat mühendislerinin videoları çıkıyor. hala zaman zaman budama, gübreleme vs yapmadan önce bakıyorum.

   yukarıda sıraladığım iki kaynak benim için belirleyiciydi. bunların dışındaki tüm bilgi birikimi çevremizdeki komşularımız, birlikte çalıştığımız ziraat mühendisi Hikmet AYVALI’dan edinilen bilgiler.

   Son olarak değinmek isterim ki hakkımda bölümünde yazdığım üzere hobi bahçesi işlerine gireli iki yıl olan hayatında köy tecrübesi olmayan biriyim. Blogumda anlattıklarım kendi tercihlerim ve tecrübelerim. Mutlaka aralarında yanlışlar da mevcuttur. Bu açıdan bu işlerin okulunu okumuş kişilerin referans olduğu kaynaklara da göz atmanızı öneririm.

   saygılar.

   Yanıtla
 • 29 Temmuz 2018 tarihinde, saat 21:03
  Permalink

  Merhaba. benim bir sorum olacak. Biz büyük bir arazi alıp hobi bahçesi kurmak istiyoruz. Ama hukuki ve idari işlemleri bilmiyoruz. Yani nerden izin alinir, kime gidilir, nasıl yapılır bilmiyoruz. Bilgi verebilirseniz sevinirim.

  Yanıtla
 • 28 Aralık 2019 tarihinde, saat 23:46
  Permalink

  Yasal izinler konusunda da detaylı bilgi verirseniz seviniriz. Keresteci olarak müşterilerimizden sorular alıyoruz ve cevapsız bırakmak istemiyoruz. Kolay Gelsin

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Emek Hırsızlığı Bu Kadar Kolay Olmamalı Değil Mi?