Zeytinliğe Konteyner Ev Koyabilir miyim?

Soru & CevapKategori: Konteyner EvZeytinliğe Konteyner Ev Koyabilir miyim?
Soru Cevap Admin sormuş 1 sene önce

Merhaba, Blog’unuzla konteyner ev yapımı araştırması yaparken karşılaştım. Ve neredeyse bir solukta çoğu yazınızı okudum. İnanılmaz güzel bilgiler aldım/alıyorum. Aynı zihin yapısında olduğumuzu düşünüyorum :) Benim yeni aldığım 1.390 m2 lik bir zeytinliğim var ve güzel bir yaşam alanı veya hobi bahçesine dönüştürmek niyetindeyim. Ancak aldığım arazinin zeytinlik olması sebebiyle mevzuatta beton dökülerek ev konulamayacağından bahsedildi. Yerim güzide adalarımızdan Gökçeada\’da henüz arazi tespit aşamasındayım. Niyetim bir konteyner ev yapıp elektrik yapısını güneş enerjisi , su sağlama kısmını da su deposuyla karşılamayı düşünüyorum. Ancak bir türlü neresinden başlasam karar veremiyorum. Konteyner ev yaptığım da foseptik çukur yapımı gibi önemli yazılarınızı bekliyorum. Ada yerleşimin de bir çok yerde konteyner ev yapılmış araziler var ve şikayet gibi bir konu olmadığı söyleniyor ama ben yine de tedirginim o kadar çalışıp bunu kaldıracaksın denir mi endişem var. Bu yüzden hareketli aksam üzerinde çekme Amerikalıların dediği gibi \” Tiny House\” mu yapmalıyım acaba diyorum. Asıl meselem ev yapımı + güneş enerjisi ile günlük ev ihtiyacını karşılayabileceğim + Su yu da kuyu ile çözmek istediğim bir kendine yetebilen ev yapımı.. Değerli görüşlerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim., Selamlar

1 cevap yazılmış
hobibahce Admin cevapladı 1 sene önce

Selamlar,
Bahçe blog içeriğinin işinize yaramasına sevindim.
Sorunuz tam da şu an üzerinde uğraştığımız konudan geldi. O yüzden kısaca bilgi vereyim zaten bu konuyu işlemler bittikten sonra detaylıca sitede yayınlayacağım.
 
İmar yönetmeliğine göre bizim bahçemizin 5000metrekareden fazla olması ve yola 25 metreden fazla cephesi olması özellikleri sayesinde ev yapmak için imar iznini kolayca alacağımızı düşünüyorduk. Hatta firmalardan fiyatlar alıp, evi nereye yapacağımızı belirlemeye çalışıyorduk. Ta ki…
Çiftlik evi yaptırmak için fiyat almak için iletişime geçtiğimiz firma yetkilisi; fiyat vermeden önce bahçemizin ada parselini istedi imar durumunu kontrol etmek için. ve sürpriz :) Bahçemizin tapuda zeytinlik olarak yer alması dolayısıyla herhangi bir imar işlemini gerçekleştiremeyeceğimizi söyledi.
Sonrasında tapu kadastronun parsel sorgulama uygulamasından bahçenin fotoğraflarını görünce; bahçemizde çok az sayıda eski zeytin ağacı olduğunu geri kalan hepsinin ( 130 adet ) bizim tarafımızdan dikildiğini anlayınca bir şansımızın olduğunu belirtti.
Zeytinlik vasfını yitirmiş arazilerde tarım ilçe müdürlüklerinin bahçeyi zeytinlik vasfını yitirmiş olarak nitelemesi durumunda yine ilçe tarım müdürlüğünün belirleyeceği büyüklükte alana ev yapma şansımız olacağını söyledi.
ve şuan tam da bu aşamada ilçe tarım müdürlüğünden çıkacak izni bekliyoruz. Beklediğimiz ölçülerde imar izni verilmesi durumunda plan projelerini çizdirip belediye işlerini halletmeye başlayacağız.
( tüm işlemler bittikten sonra bu konuyu detaylandıracağım)
 
Şimdi gelelim sizin hobi bahçenizin zeytinlik vasfını yitirmiş olmaması durumunda neler yapabileceğinize;
Maalesef temel atılması gereken herhangi bir yapı yapma şansınız olmayacaktır. Çünkü bahsettiğiniz Gökçeada’da bu tür imar konularına hassasiyet göstereceklerini tahmin ediyorum.
Fakat yine de 3*8 metrekarelik bir konteyner evin kısa konaklamalar için rahatlıkla işinizi görebileceği kanaatindeyim. En kötü konteyner evinizi tekerlekler üzerine koydurtursanız, mobil olduğu için herhangi bir sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum.
 
Su ve güneş enerjisi planlarınız gayet yerinde. Umarım hepsini hayata geçirme şansınız olur ve hobi bahçenizde sevdiklerinizle güzel zamanlar geçirmek nasip olur.
Saygılar.

Mustafa Çakı replied 4 ay ago

6 adet seyyar beton ayaklar üzerine konteyner konulabilir.temel atma diye birşey konusu olmaz

Sinem replied 1 ay ago

Slm benimde üstüne ev yapmak istediğim bir zeytinliğim var izni alabildinizmi merak ettim

Sinem replied 1 ay ago

Slm benimde üstüne ev yapmak istediğim bir zeytinliğim var izni alabildinizmi merak ettim

Cevabınızı Yazın

6 + 13 =