Konteyner ev almak mantıklı mı?

Soru & CevapKategori: Konteyner EvKonteyner ev almak mantıklı mı?
Kadir SAMANCI sormuş 1 sene önce

Merhaba herkese. Malum piyasada herşeyin fiyatı arttı. Betonarme ev yaptırmak neredeyse imkansız hale geldi. çimentonun torbası 8tl den 20 tl ye çıkmış. hal böyle olunca da alternatiflere bakmaya başladım.
Konteyner ev veya prefabrik ev üzerine araştırmalar yapıyorum. Fakat prefabrik ev için izin almak gerektiğinden ve zemin betonu gibi masraflı işler olduğundan konteyner ev daha mantıklı gelmeye başladı.
Ne yapmak lazım ? fikirlerinizi merak ediyorum.

orhande replied 1 sene ago

Bütçeniz rahat değilse en mantıklısı konteyner ev. Yalnız şuna dikkat ediniz konteyneri koyacağınız yerin belediye yönetmeliği önemli. Çünkü bazı belediyeler konteyner için izin veriyorken bazı belediyeler vermiyor. Bizim tarlamız Kocaeli/Kandıra/Pelitpınarı köyünde. İmar barışı daha gündemde değilken, ileride başım ağrımasın diye ruhsat almak istedim. Tüm evrakları hazırladım, belediyenin ruhsat birimine evrakları teslim ederken konteynerden bahsedince, memur KONTEYNER’e RUHSAT VERMİYORUZ! dedi. Eğer bulunduğunuz yer çok göz önünde değilse yada şikayet edilecek potansiyel yoksa belki sıkıntı olmayabilir ama yine de garantisi yok. Geçtiğimiz dönemde bu şekilde kaçak konulan konteynerlere bir çok cezalar yazıldı hatta bazı yazlık bölgelerdekinide yıktılar.

Benim tavsiyem öncelikle konteyneri koyacağınız yerdeki komşularınızla hatta muhtarınızla görüşmenizdir. İzin vermeyen bir belediyeden ruhsat alsanızda bu size sadece 5 yıl kazandırıyor. 5 yıl içinde belediyeye sunduğunuz projenizi tamamlamadığınızda inşaatınız yine kaçak yapı statüsüne giriyor.

Ben ruhsatı aldım, en azından temel betonunu ruhsata uygun attırayım ileride belki bütçem genişlerse projeye uygun hale getiririm niyetiyle belediyenin istediği standartlarda temel betonunu yaptırdım. Bu esnada ustanın SGK girişini yaptırdım (2 yıl içinde yasal olarak yaptırmanız zorunlu – 1 katlı proje ve sadece temel inşaatı olduğu için 15 gün SGK yaptırdık)

Temel betonu hazırlandıktan sonra konteyneri yerleştirdik. Benim toplam temel 70m2. Konteynerden geriye 50m2 civarı kalıyor. Konteyner üzerine çatı ve kalan alana veranda yaptıracağım böylece hem konteyner muhafaza edilmiş oluyor hemde teras gibi bir alanınız üstüde kapalı olduğu için yaz/kış kullanıma uygun hale geliyor. Etrafınıda Ytong ile 75cm yükseklikte çevirttirdim böcek vb. girişini engellemek adına.

Bu tip yerleşim yeri yaptırdığınızda en önemli aşamalardan biri muhtemelen kanalizasyon olmayacağından FOSEPTİK yaptırmanız gerekecektir.

Elektrik işini şimdilik güneş enerjisiyle dolan jeneretör ile hallediyorum. Bu jeneretör aynı anda 3 adet ampul çalıştırabiliyor. Ampüllerin uzatma kabloları 3 metre civarı olduğundan her odaya ve WC’ye 1 ampul koyabiliyorsunuz. Aynı zamanda USB çıkışı olduğundan telefon şarjınıda çözebiliyor.

Su işini şimdilik SU DEPOSU yardımıyla çözmeyi planlıyorum. Zaten içme suyunu dışarıdan getireceğimiz için WC’de ve ufak-tefek bulaşık vb. işlemlerinde kullanmak adına yeterli olacaktır.

Bu tip durumlarda bahçenizin en yakın köye olan mesafesi nekadar yakın olursa başınız sıkıştığında yardım alabileceğiniz birilerinin olması iyi olacaktır.

Bunun dışında bulunduğunuz şehirde var mıdır bilemiyorum ama yeni nesil konteynerlerde estetiğede önem verilerek ahşap kaplamalı yada betopan kaplamalı lüks modelleride inceleyebilirsiniz. Her halukarda beton yapıdan daha makul olacaktır. Dışarıdan bu parayla tuğla örersin daha ucuza gelir vs. diyenler olacaktır kulak asmayın. Çünkü işin içine girince konteynerde bile hesapta olmayan masraflar çıkabiliyor. En azından her şey dahil bir konsept. Diğer türlü ustayla uğraşması, malzeme fiyatlarının değişkenliği, her işin ustasının ayrı olacağı için maliyet kontrolünün zor olması ve zaman sürecinide hesaba kattığınızda ve tüm zamanınızı orada geçirmeyeceğinizide hesaba katarsak hazır KONTEYNER almak en mantıklısı.

Konteynerde Ek Maliyet Ne Olabilir?
Ben camlara ve kapıya demir ferforje yaptırdım. Yine camlara ve kapıya sineklik yaptırdım. Camlara perde için korniş taktırdım. Banyoya belki elektrik çektiririm diye düşünerek su ısıtıcısı taktırdım. Ek maliyette sınır yok tabi ihtiyaca göre her şey olabilir. Konteyner firmaları bu konularda da size yardımcı olabiliyor. Genelde nakliye giderine karışmıyorlar. Konteynercinin anlaşmalı olduğu yerler olabiliyor biraz pazarlıkla piyasadan daha uyguna hatta ödeme seçeneğinize göre nakliye dahil anlaşabilirsiniz. Mesafeye göre nakliye gideri yüksek olabiliyor.

Konteyner Eşya Seçimi?
Konteynerler çok geniş yapılar olmadığından ben eşyaya boğmamak adına mobilya tarzı hiç bir şey götürmedim. Eğer misafir ağırlama ihtimaliniz varsa çekyat vb. mobilya hem yerinizi kısıtlayacak hemde yatacak kişi sayısını azaltacaktır. Ben sadece bazasız yatak götürdüm 3 çift kişilik 1 adet tekli. Fazla kişi olursa yere yayarak yatacak kişi sayısı arttırılabilir. Kullanmadığında dikey olarak yaslayarak yerdende tasarruf ediyorum. Bu yatakların şimdi ortadan katlanır modelleri mevcut, yarısı katlanınca sedir vazifesi görebiliyor.

Biz şehirlerde konfora alıştığımız için burada da aynı rahatı yaşamak istiyoruz. Biraz daha sadelikte ve köy hayatını yaşamak daha iyi hissettirecektir. Bir, iki günlük deneme kalmalarında zaten ihtiyaçlar kendini gösterecektir…

1 cevap yazılmış
Özgür S. cevapladı 1 sene önce

Kadir bey merhaba, bahsettiğiniz gibi inşaat maliyetleri öyle bir hale geldi ki bahçesi bağı olan herkes konteyner evi konuşmaya başladı.
Benim Muğla/Milas’taki bahçeme önce taş ev yaptırmaya karar verdik. Taş ustasıyla uğraşmak zor olur. İyi bir usta bulamazsak büyük sıkıntı yaşarız diye betonarme ev yapalım dedik. Ondan da maliyetler yüzünden vazgeçmek zorunda kaldık.
Özellikle imar için 10 bin kadarlık bir ödeme çıkıyordu. ayrıca su basmanı maliyeti de bize çok yüksek geldi. Ve dönüp dolaşıp konteyner eve geçiş yaptık.
Size kısaca bahçemdeki konteyner evi anlatayım. Fikir olsun herkese;
Bizim konteyner ev de blog sahibi Çağlar beyinki gibi 3*8 metrekarelik iki konteynerdan oluşuyor. Yani toplam büyüklük 48 metrekare.
Yere 15cm kalınlıkta demir perdeli beton yaptırdık. Üstüne iki konteynerı koyduk ve kullanıyoruz. Hobi bahçemizin eşyalarını koyduğumuz bir oda var. mutfak oturma odasında açık şekilde. Tuvalet ve banyo mevcut ve 1 tane 12-13 metrekare bir tane de 8-9 metrekarelik yatak odaları mevcut.
Bahçede yıllık toplam konaklama süremiz 3-4 ay civarında. Günün büyük bölümü zaten bahçe işleriyle uğraşarak yada verandada dinlenerek geçiyor. Ama konteyner evin içinde olduğumuzda da gayet güzel zaman geçirebiliyoruz. Bir evden beklenen tüm özellikleri sunuyor.
Eksileri genel manada izolasyon yok denilecek kadar az, yer döşemelerinden ses gelmesi vb..
Ama iş toplam maliyete gelince büyük bir avantaj sunuyor. Zemin betonu yanlış hatırlamıyorsam 2015 yılında 3 bin tl civarında tuttu. Usta gayet güzel yaptı hala çatlama patlama yok. Ev için firmaya ödediğimiz rakam 23.000 tl idi. Nakliyeye de 600 verdik.
Kısacası toplamda 48 metrekare bir konteyner ev bize 26.600 tl’ye geldi. Ve en güzel yanıda konteynerlar birbirine monte edilip çatı takıldığında herşeyiyle kullanımıa hazır olması. Ustayla vs uğraşmak zorunda kalmadık.
Eşimle birlikte lüks takıntımız olmadığından bizim işimizi fazlasıyla görüyor. Çok cezbedici bir görüntüsü olmadığı için iki sezondur hırsızlık vs gibi bir problem de yaşamadık :)
Özet olarak: Lüks beklentiniz yoksa yıl boyunca konaklamayacaksanız konteyner ev işinizi görecektir.
 

Cevabınızı Yazın

13 + 19 =