Motorlu Tırpan Alırken Nelere Dikkat Etmeli ?

Bu yazımda uzun araştırmalar sonucu satın aldığımız motorlu tırpan dan ve bu tırpanı seçene kadar yaptığım araştırmalar sonucu edindiğim tecrübeleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Eğer sizde bahçeniz için tırpan almaya karar verdiyseniz, internette ve youtube da yaptığınız araştırmalar sonucunda dünya kadar özellikte ve çeşitte tırpan olduğunu görmüşsünüzdür. Peki hangisini seçmeli ?

Tırpanlar hakkında kısa bir bilgiyle giriş yapmak gerekirse; önceden kol gücüyle kullanılan tırpanlar günümüzde yerini benzin, elektrik ve akü gücüyle çalışan modellere bıraktılar. Motorlu tırpanlar genellikle iki zamanlı motora sahiptirler. Ve genellikle benzin + yağ karışımının doğru kombinasyonuyla verimli bir şekilde çalışmaktadırlar. Şaftların ucundaki misina veya testerenin hızlı dönme hareketiyle çim, ot veya çalıların korkulu rüyası halindedirler. Biçtikleri otlar aynı yerde kalır ve bir süre sonra çürüyerek toprağa karışır. Bu da bir nevi doğal gübreleme yöntemi olarak görülebilir. Bahçemizdeki ot mücadelesinde vazgeçilmez dostlarımız olarak mecburi bir ihtiyaca dönüşmüş durumda oldukları aşikar.

Öncelikle benzinli tırpanlardan bahsetmek istiyorum. Piyasada benzinli tırpanların genel olarak iki çeşidiyle karşı karşıyayız. Bunlardan ilki sırt tipi benzin motorlu tırpan diğeri ise bisiklet kol diye tabir ettiğimiz düz şarflı tırpanlardır.

Sırt tipi benzinli tırpanlar; genel olarak engebeli arazilerde tercih edilmektedir. Bu tercihin sebebi motorun sırtta okul çantası gibi asılı durması sayesinde elde ettiğimiz manevra kabiliyetidir. Motorun yükü iki omuza ve bele düzgünce bağlandığında uzun süre çalışma yapmak mümkün olacaktır. Bu tip tırpanlarda motor ağırlığı yaklaşık 7-9kg civarındadır.

sirt-tipi-motorlu-tirpan

Bisiklet tipi ( düz Şaftlı) benzinli tırpanlar; için en uygun kullanım alanı düz arazilerdir. omuzdaki kemer sayesinde tek kola yük binmesini engelleyen bu modellerde, düz arazide oldukça verimli bir şekilde çalışılabilir. Eğer dikkat ettiyseniz yol kenarlarında ve parklarda belediye işçileri uzayan ot ve çimleri biçmek için genel anlamda bisiklet tipi tırpan kullanmaktadır. Bu modellerde motor ağırlığı 4-6 kg civarındadır.

yandan-motorlu-tirpan

Akülü tırpanlar; son dönemde karşımıza çıkan bir motorlu tırpan modelidir. Piyasadaki şarjlı lityum pillerle 30-45 dk kadar tam performans vermektedir. Akülü tırpanlar, motorlu tırpanlar gibi çevreyi kirletmediği gibi gürültüde yapmazlar. Ayrıca elektriğe ulaşmak herzaman benzine ulaşmaktan daha kolaydır.

Akülü tırpanlar genel anlamda gördüğüm kadarıyla küçük bahçesi ve elektriği olan kişiler için uygun bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Tüm araştırmalarımdan sonra söyleyebilirim ki akülü tırpanların tek dezavantajı; eğer bahçenize haftada bir kez gidip tüm ot mücadelenizi yapmak istiyorsanız ve akülü tırpanınız varsa, 30-45 dakikalık bir çalışmanın ardından aküyü şarj etmeniz gerekeceğinden, uzun saatler ara vermeden çalışmanız mümkün olmayacaktır. Tabi bu sorunuda iki akü kullanarak veya daha güçlü piller kullanarak aşabilirsiniz.

akulu-tirpan

Bu konuda benzinli motorlar eğer yeterli benzin varsa her bir saat çalışmadan sonra 10-15 dk mola verildiği sürece tüm gün rahatlıkla çalışabilmektedir. Bu da benzinli motorların akülü motorlara karşı önemli bir üstünlüğüdür. Eğer siz bahçenizin içindeki evinizde yaşıyorsanız ve tırpan size yılda 5-6 kere aralıklarla lazım olacaksa, kesinlikle akülü tırpanı tercih etmelisiniz. Sadece benzinli motorların yaptığı gürültü bile sizin bu tercihinizin ne kadar mantıklı bir tercih olduğunu kanıtlamaya yetecektir.

Özellikle araştırmalarım sırasında akülü tırpanın Avrupa ve Amerikada oldukça yaygın kullanımda olduğunu gördüm. Fiyatlarda fazlasıyla uygun. Güzel kaliteli markalar mevcut. Tüm akülü tırpan üreticilerinin ürünleri Türkiye’de satışta olmasa da yine bir kaç kaliteli üreticinin ürününe küçük bir araştırmayla ulaşmanız mümkün. Zamanla akülü tırpan fiyatlarının daha da düşeceğini düşünüyorum. Piyasada yeni oldukları için şu an fiyatlar biraz yüksek. Hele bir de doların yükselmesi bu işin tuzu biberi oldu.

 

Elektrikli tırpanlar; Bosch gibi markalar tarafından yakın zamanda piyasaya sürülen bu tırpanlar, eğer müstakil evinizin önündeki küçük bir bahçede ot mücadelesi yapacaksanız tamda size göre. Tabiki kablonun uzunluğu burda belirleyici faktör olarak karşımıza çıkıyor. Büyük bir bahçe için kablolu bir ürün seçimi ne kadar yanlış olacaksa küçük bir bahçe için benzinli veya akülü tırpan seçimi de bir okadar yanlış olacaktır. Elektrikli tırpanların bir diğer özelliğide diğer tüm tırpanlardan daha hafif ve ergonomik olmasıdır. Güç olarak diğer tırpan tiplerinden bir farkı olmamakla birlikte, hafif ve sessiz olması tercih edilmesi için yeterli sebepler olarak karşımıza çıkıyor.

elektrik-motorlu-tirpan

Görüldüğü gibi;

Bahçenizin engebeli olup olmaması

Bahçenizde elektrik olup olmaması

Bahçenizin büyüklüğü

Gücünüz vb. faktörler motorlu tırpan seçiminde belirleyici rol oynuyor. Bu faktörlere göre yapacağınız seçim eminim ki sizin için doğru olan seçim olacaktır.

Gelelim ben hangi motorlu tırpan ‘ı seçtim;

Eğer blogumdaki diğer yazılara göz gezdirdiyseniz bileceğiniz üzere bahçemiz hem büyük hem de engebeli. Ve şu an için elektrik mevcut değil. E tabiki bu sebeplerden dolayı şu saniye sizin de kafanızda oluştuğu üzere sırt tipi benzinli tırpanı seçtik. Seçerken bir çok model arasından Hyundai markasının sırt tipi testereli modelini tercih ettik. Bu seçimimiz Hyundai markasının diğer tüm markalardan daha üstün olduğu anlamına gelmiyor. Piyasada onlarca sırt tipi motorlu tırpan mevcut. Hatta youtube dan bu tip hakkında bir çok video bulabilirsiniz. Hepsinin ortak özelliği iki zamanlı olması, benzin+yağ karışımıyla çalışması. Ve benim dikkat ettiğim kadarıyla hepsinin ucundaki mekanizma otomatik. Yani sarılı olan misina kısaldıkça yere vurduğunuzda misina uzuyor. Yani misinaya zarar geldiğinde her seferinde mekanizmayı açıp yenilemeniz gerekmiyor.

Motorlu tırpan için marka seçerken lütfen muhtemelen ileride ihtiyacınız olacak yedek parçalar hakkında da araştırma yapmayı unutmayın. Bazı markaların misina, testere, bileme taşı, şaft kapağı gibi ileride ihtiyaç duyulabilecek yedek parçalarına internet üzerinden ulaşmak kolayken, bazı markalar için tam bir eziyete dönebilir. Bu da beden size bir öneri. Hyundai markasının yedek parçalarına internet üzerinden ulaşmamızın kolay olması bu markayı tercih etmemizdeki bir diğer önemli sebep.

otomatik-tirpan-mekanizmasi tirpan-misina

Aldığım dönemde internet üzerindeki fiyatının uygun olması (540 liraya aldım. Doların artmasıyla şu an ki fiyatının 770 tl olduğunu görünce şaştım kaldım.), yorumlarının genel anlamda olumlu olması ve motoru taşıyan çantanın sağlam olduğundan bahsedilmesi bu seçimi yapmamızda etkili olduğunu söyleyebilirim. İnternet üzerinden yapacağınız araştırmalarda 3000 tl den 300 tl ye kadar yüzlerce çeşit göreceksiniz.

Eğer “ot – man” veya belediye gibi tüm gün ot mücadelesi yapmayacaksanız . 300-750 tl arasındaki tırpanlar işinizi fazlasıyla görecektir. Yok ben tüm gün tırpanla takılıcam diyorsanız tabiki piyasadaki öncü tırpan markalarından tercih edebilirsiniz. Zaten fiyatlarıyla “ben burdayım” diyeceklerdir.

Şimdi gelelim motorlu tırpanımızı kullanırken güvenlik açısından satın almamız gereken ürünlere;

1- Koruyucu maske : Koruyucu maske olmadan motorlu tırpanınızı kullanmanın çok tehlikeli olduğunu acı tecrübelerle öğrenmek istemiyorsanız lütfen motorlu tırpanın ilk kullanımından itibaren koruyucu şeffaf maskenizi kullanın. Misinanın ve testerenin dönme hızının otlara ve çalılara azandırdığı ivmeyle yüzünüzün, gözünüzün zarar görmesi büyük bir risk faktörü. Bu maskeyi alırken özellikle sadece gözlük türünde olanlardan ziyade tüm yüzünüzü koruyacak şekilde olanlardan almanız sizin için iyi olacaktır. Ben de motoru sipariş verirken hemen yüz koruyucu maskeyi aldım.

yuz-koruyucu-maske

2- Benzin Bidonu ve Kaliteli Motor yağı: eğer tırpan seçiminizi benzin motorlu tırpanlardan yana kullandıysanız motorun küçük gözünden benzin dökebilmek için mutlaka bu 5 litrelik bidona ihtiyacınız var demektir. Ayrıca motorun küçük haznesinde kullanacağınız motor yağının kalitesi hem motorun korunmasını hem de performansını arttırıcı bir unsur olacaktır.

iki-zamanli-motor-yagi5-lt-benzin-bidonu

 

 

 

 

 

 

3- Bahçe Eldiveni: Misina veya testere tarafından biçilen otlar yüzünüze gelme ihtimali olduğu kadar elinize ve vücudunuzun diğer kısımlarına da gelme ihtimali var. Bu sebeple motorlu tırpan kullanacağınız zamanlarda mutlaka uzun kollu giysi giyip ( evet mevsim yaz bile olsa ), bahçe eldiveni kullanın.

is-eldiveni

4-Kulaklık: Eğer siz de benim gibi benzinli motor tercih edenlerdenseniz mutlaka bir kulaklık edinmenizi öneririm. Gürültünün tırpanın çalıştığı sürece olması bir süre sonra kulaklarda çınlamaya ve baş ağrısına sebep oluyor. Kısacası kulaklarınızın içine pamuk tıkayabilir veya bir kulaklık edinebilirsiniz.

ses-gecirmez-kulaklik

 

Dikkatimi çeken bir kaç tipte motorlu tirpanların linklerini paylaşıyorum. Bir göz atın derim.

hyundai-hyx55s-motorlu-sirt-tirpan-misina-ve-testere-hediyeli-tırpan

hyundai-hyx56-daire-testere-hediyeli-yandan-motorlu-tırpan

secho-5500-s-motorlu-tirpan-kulaklik-testere-gozluk-hediyeli

oleo-mac-tr-111-e-elektrikli-tirpan

536-lil-akülü-tırpan

 

10.06.2017 EKLEME:

Motorlu tırpan seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlara değindiğim bu yazıma gösterdiğiniz yoğun ilgi ve gönderdiğiniz mesajlar için teşekkür ederim. Motoru kullandıktan sonraki görüşlerimi ve motorun kurulumu hakkında tecrübelerimi paylaşmak için hazırladığım “Benzinli Tırpan Performans İncelemesi ve Tavsiyeler” isimli yazıma da gözatabilirsiniz.HOBİ BAHÇEMİZDE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İŞLEMLERhobibahce

Adım Çağlar. 1987 doğumluyum. Hayatı boyunca şehirde yaşamış biri olarak, gün geçtikçe yüksek katlı apartmanların duvarları üzerime geldikçe; toprağa ve doğaya olan özlemim katlanarak artıyor. Bu sebeple annemin ve babamın emeklilik dönemlerini huzurlu bir ortamda geçirmeleri için kurma gayretinde olduğumuz çiftlik için edinmiş olduğumuz iyi/kötü tecrübeleri bu blogda sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Motorlu Tırpan Alırken Nelere Dikkat Etmeli ?” için 11 yorum

 • 11 Mayıs 2017 tarihinde, saat 13:21
  Permalink

  acaba ortalama 3-4 dönüm bir zeytinlikteki yabani otlar için kaç litre benzin ihtiyacı olur

  Yanıtla
  • 14 Mayıs 2017 tarihinde, saat 00:24
   Permalink

   Abdulbaki bey merhaba.

   Bizim bahçemizdeki zeytinlik alan da yaklaşık 3-4 dönüm civarında. Eğer düzenli ot mücadelesi yaparsanız her seferinde yaklaşık 5 litre benzin yeterli olacaktır. Fakat yıllardır ot mücadelesi yapılmamış bir zeytinlikte malumunuz otlar boyu geçtiği için daha fazla benzine ihtiyacınız olacaktır.

   Ot mücadelesi için bir ufak ipucu vereyim. Zeytin ağaçlarınızın arası mesafenin 7-8 metre olduğunu düşünürsek ağaçlardan 1,5-2 metre uzak olacak şekilde orta kısma ot ilacı dökebilirsiniz. böylece 4 metrelik bir alanı ilaçla geri kalan ağaçlara yakın alanı ise motorlu tırpanınızla otlardan temizlersiniz.

   iyi günler.

   Yanıtla
 • 5 Eylül 2017 tarihinde, saat 13:24
  Permalink

  Merhaba hocam bir kaç sorum olacak müsait vaktinizde yanıtlarsanız sevinirim.

  Normal benzine hangi marka yağdan almam gerekli ayrıca 1lt yakıta ne kadar yağ eklemeliyiz ?
  Hyundai cihazınızdan memnuniyetiniz devam ediyor mu ? hyx56 yerine hyx52 düşünüyorum görüşleriniz nelerdir ?

  Yanıtla
  • 5 Eylül 2017 tarihinde, saat 15:36
   Permalink

   Can Bey Merhaba,

   Motorlu tırpanınızda 2 zamanlı (2t) motor yağı kullanmanız gerekiyor. İnternetten aratarak rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu yağ kapları ölçekli yapılmış. 1 litre benzine 50 mm yağ koymanız yeterli.

   Tırpandan memnunum. Ama araziniz eğimli değilse yandan olan modelleri öneririm. Bu sırtta biraz ağrı yapabiliyor.

   Bu konudaki diğer önerilerimi
   http://www.bahceblog.com/benzinli-tirpan/ adlı yazımdan okuyabilirsiniz. Takipte kalmanız dileğiyle.

   Yanıtla
 • 14 Mart 2018 tarihinde, saat 10:40
  Permalink

  Öncelikle değerli bilgiler için çok teşekkür ederim.Bende internet araştırmamda hund. markayı olumlu baktım .Ancak arazim meğili ancak teras şeklinde terasların üzeri düz bu nedenle yan mı olsun sırtmı olsun karar veremedim.Okuduğum kadarıyla sanki sırt olanı daha yorucu gibi bir algı oluştu bende .siz bu konuda ne dersiniz

  Yanıtla
  • 14 Mart 2018 tarihinde, saat 15:59
   Permalink

   Özgür bey merhaba,

   Yorumunuz için teşekkürler. Evet sırt için olan batağı yorucu. Sık sık dinlenmek gerekiyor. Sizde arazi teraslı olduğundan yan tip motorlu tırpanı tercih edebilirsiniz.

   Hyundai tırpandan gayet memnunum. Uzun süredir kullanıyorum. Hatta önümüzdeki ay yine hobi bahçemizde ot mücadelesine başlayacağız.

   Yanıtla
 • 22 Mayıs 2018 tarihinde, saat 13:46
  Permalink

  Merhaba .Elinize sağlık bilgilerinizi paylaştığınız için.Ben de Erdekte edindiğim 3 dönümlük bir zeytinliğe prefabrik ev yaparak bu işe girdim.Hafta sonları Bursadan gidip uğraşıyorum.Önceden birisi ilgileniyordu zeytinlikle. Bu yıl ben üstlendim .
  Arazi çok eğimli olduğundan çok büyük kısmını sürdüremedim.Bu yüzden ot mücadelesini emanet aldığım bir benzinli yan tırpan ile yaptım.Ancak bayağı uğraştırdı.
  Merak ettiğim aldığınız Hyundai sırt tırpanı eğimli arazide verimli oluyormu?
  Birde ben zeytin silkeleme ile kullanmak istiyorum.Ancak hyundainin bu seti oldukça pahalı.
  Sizin aldığınız tipte tırpan alıp buna piyasada satılan silkeleme aparatı takabilirmiyim?.
  Boru çapı ve dişli sayısı nedir acaba?

  Yanıtla
  • 22 Mayıs 2018 tarihinde, saat 16:12
   Permalink

   Lokman bey merhaba,

   Ben de geçtiğimiz ay kendi bahçemizde ot mücadelesi için tırpan sırtımda baya bir ter döktüm.

   Açıkçası hyundai benzinli tırpanımda herhangi bir sorun yaşamadım. Fakat yandan tip tırpanı deneme fırsatı bulamadığım için karşılaştırma yapamıyorum. Ama sırtı baya bir yorduğunu söyleyebilirim.

   Bildiğim kadarıyla piyasada satılan zeytin silkeleme veya toprak çapalama aparatlarının kullanımı için uygun. Satın alacağınız ithalatçı firmaya mail atarak daha doğru bilgiye ulaşabilirsiniz. Kolaylıklar dilerim.

   Saygılar

   Yanıtla
 • 14 Mart 2019 tarihinde, saat 13:48
  Permalink

  Çapalama ve ot mücadelesi için secho 5500 si (dijital göstergeli -pek bir işe yaradığı yok- ) aldım.
  çapa aparatı olarak chapello m4 modelini aldım, yan modelde (sırt modelini deneme şansım olmadı) çapa aparatı yerden kalmıyor adeta, çok zorlayıcı oluyor. tırpanın gücü 2.6 hp şimdilik yeterli geliyor.
  yağ olarak kitapçığı %2 diyor yani 1 litreye 20 cc ama yeterli değil bu yağ , zira yanık kokusu gelebilir. 50 cc ideal sanırım. çapa aparatını yerden kaldırabilmek için tırpanda geliştirme yapmak lazım, ağırlık dengesini sağlamak için önden kaldırmaya yarayacak bir ek planlamak lazım. (becerebilirsem ve sistem başarılı olursa paylaşacağım. şuan için çapalama aparatını aşırı yorucu olduğu için kesinlikle tavsiye etmiyorum.
  blog sahibine paylaşımı için teşekkür ederim. değerli bilgiler edindim.

  Yanıtla
  • 15 Mart 2019 tarihinde, saat 20:47
   Permalink

   Özgür Bey,

   Açıklayıcı ve bilgilendirici yorumunuz için teşekkür ederim. Paylaştıklarınız çok değerli. Çapalama aparatını ben de almayı düşünüyordum. Sayenizde bu konuda bilgilenmiş oldum.

   Saygılar.

   Yanıtla
 • Geri bildirim: AKÜLÜ İLAÇLAMA MAKİNESİ İNCELEMESİ - Bahçe Blog | Hobi Bahçesi - Konteyner Ev - Ceviz - Zeytin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Emek Hırsızlığı Bu Kadar Kolay Olmamalı Değil Mi?