Foseptik Çukuru ( Pis Su Gideri ) Yapımı

Bahçe Blog okurları merhaba. Mail yoluyla sizden gelen bir soruda “ foseptik çukuru – pis su bağlantısı” konusunu kendi bahçemizde nasıl hallettiğimiz hakkında tecrübelerimi paylaşmam istendi. Ardından internette biraz araştırma yapınca hakikaten bahçede foseptik çukuru açılması ve bağlantılarının nasıl yapılacağına dair detaylı bir yazı olmadığının farkına vardım. Bu sebeple bu yazımda kendi bahçemizde pis su gideri diğer adıyla foseptik çukuru işini nasıl hallettiğimizden ve foseptiğe pis su gideri bağlantısını nasıl yaptığımızdan bahsetmek istiyorum.

Düşük Maliyetli Foseptik Çukuru Yapımı

Bahçemize konteyner evi getirmeden önce beton bir zemin hazırlatmıştık. Ve bu beton zeminin düz olabilmesi için tesfiye işlemi yapılması gerektiğinden iş makinasını çağırdık ve beton dökülecek yeri düzleştirdik. Hazır iş makinası gelmişken konteynerın arkasında foseptik için uygun gördüğümüz yere 1 metreküplük bir çukur açtırdık. Tabi burda çukurun büyüklüğü pis su sarfiyatıyla alakalı bir durum. Biz konteyner evde sadece kısa süreli konaklamalar yaptığımız için su sarfiyatı az olacağını düşündüğümüzden dolayı 1 metreküplük bir foseptik çukurunun bizim için yeterli olacağına kanaat getirdik. fosseptik-cukuru-pis-su İş makinesi çukuru açtıktan sonra o günkü işimiz bitti. Ardından foseptik çukuru ‘nu nasıl çevreleyeceğimizi düşünmeye başladık. Bunun için satılan delikli beton elemanlar var. Fakat bu elemanların ağırlığı çok yüksek olduğundan, foseptik çukuru ‘na yerleştirilmesi için vinç çağırmak gerekecekti. Ve bu da tabi ki yine ekstra bir masraftı bizim için. Ucuz yollu nasıl bir alternatif bulabiliriz derken aklımıza bildiğimiz tanesi 70 kuruş ( 2017 Fiyatı ) delikli tuğlalar geldi. Eğer delikli tuğlaları delikler dışa doğru gelecek şekilde dört duvar olarak örersek, hem suyun deliklerden her seviyede toprağa karışmasını sağlarız hem de foseptik çukuru ‘nun çöküp toprakla dolmasını engellemiş oluruz diye düşündük. delikli-tugla-fiyatlari
Yukarda bahsettiğim düşüncemizi aynen uygulamaya döktük. Önce çukurun içine dolan yağmur suyu boşaltıldı ve bir işçi çimento karıp, duvarı kısa sürede bitirdi. Tam olarak sayıyı bilmiyorum ama eğer doğru bir şekilde yapıldıysa yaklaşık 60-70 adet delikli tuğla ile foseptik çukuru ‘nu örme işimizi halletmiş olduk.

Yine Ben ve “Ustalar”

Olur da ilerde o 1 metreküplük alan yeterli olmaz da dolarsa diye, işçiye çelik perde üzerine beton dökerek bir kapak yapmasını istedik. Böylece gerekirse vidanjör çağırıp içerisini boşalttırabilecektik. Tabi işçinin başında durmadığımız için bahçeye gittiğimizde foseptik çukuru ‘nun tamamlanıp üzerine komple beton döküldüğünü ve sadece pis su borusunun gireceği kadar bir delik olduğunu gördük. Halbuki küçük bir kalıp çakıp içine çelik perde koyarak bir beton kapak hazırlayacaktı. İşte o saniye iyi ki ustalarla uğraşıp konaklama için betonarme bir çalışmanın içine girmediğime bir kere daha şükrettim. Siz siz olun yapılacak bir iş ne kadar önemsiz ne kadar basit de olsa işçinin ustanın başında durun ve ayrılmayın. Çünkü siz işi tarif ederken o sadece “tamam abi” diyecek fakat siz gittikten sonra kendi bildiğini yapacak. Bu açıdan iş yapılırken orda olmanız anında müdahale etmenizi sağlayacaktır. Bu da bize ders oldu. Zaten otuz yaşımda toplamda almadığım dersi çok şükür bahçe işleriyle uğraşırken bir yıl içinde aldım. tuvalet-yapimi Tabi çok lazım olması durumunda vidanjör yine de çağırılıp pis su borusu delikten çıkarılıp, foseptik çukuru ‘nu boşaltma işlemi yine yapılabilir. pis-su-gideri Konumuza dönecek olursak acıyla tatlıyla bir iş daha bitmiş oldu. Sıra geldi konteyner evin pis su giderini foseptik çukuru ‘na yapmaya. Bu konuda sizin yapabileceğiniz bir şey yok. Mecburen bir tesisatçı “usta” çağıracaksınız ve o iş yaparken içinizden tüm bildiğiniz duaları okuyacaksınız. Bizim ustamız bağlantıyı yaptı geniş bir boruyla fakat borunun üzerini kapatayım ya da boruyu biraz toprağa sabitlemek için gömeyim dememiş. Ve boru resimlerde de görüldüğü üzere ortada sırıtan bir vaziyette duruyor. fosseptik-baglanti Böylece insanlık için küçük ama bahçemiz için büyük bir işlemin daha sonuna gelmiş olduk. Gördüğünüz üzere yaptığımız işlem “ işimizi görecek kadar” kıvamında. Kimseye iş öğretme gibi bir derdim yok. Sadece bizim gibi kısa süreli kullanımlarda iş görebilecek bir foseptik çukuru nasıl yapılabilir diye tecrübelerimizi paylaşmak istedim. Bu konuda yorumlarınızla eksiklerimizi belirtip, kendi tecrübelerinizi aktarabilirsiniz.

HOBİ BAHÇEMİZDE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İŞLEMLER

hobibahce

Adım Çağlar. 1987 doğumluyum. Hayatı boyunca şehirde yaşamış biri olarak, gün geçtikçe yüksek katlı apartmanların duvarları üzerime geldikçe; toprağa ve doğaya olan özlemim katlanarak artıyor. Bu sebeple annemin ve babamın emeklilik dönemlerini huzurlu bir ortamda geçirmeleri için kurma gayretinde olduğumuz çiftlik için edinmiş olduğumuz iyi/kötü tecrübeleri bu blogda sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Foseptik Çukuru ( Pis Su Gideri ) Yapımı” için 20 yorum

 • 29 Haziran 2017 tarihinde, saat 10:46
  Permalink

  Merhaba,
  Bu bilgi gerçekten en işe yarar bilgi durumunda, lakin kazılmış halinin fotoğrafları, varsa tesisat üzerinde eğim nekadar gibi bilgiler sanırım ustalarda kalan bilgiler olmuş 🙂 sizin eğer bilginiz varsa ve toplam maliyet nedir bilgi verirseniz çok sevinirim.
  Selamlar

  Yanıtla
 • 30 Haziran 2017 tarihinde, saat 11:32
  Permalink

  Mahir bey merhaba,

  Aslında biz diğer işlerimizi hallederken foseptik çukurunu da halletmiş olduk. Konteyner ev için beton zemin yapılırken 10 torba çimentoyu fazla söyledik. İş makinesi farklı bir iş için geldiğinde 15 dk da foseptik çukurunu açtırdık. Hırdavatçıdan başka şeyler alırken fırsattan istifade delikli tuğla da aldık. Böylece sadece ustaya işi vermek kaldı geriye. Usta su depolarının zeminini yaparken fosrptik çukurunu da aynı gün halletti. Çok sürmedi zaten. O yüzden tam maliyet veremiyorum. Sizde bazı işlerinizi diğer işlerinizi yaparken arada kaynatabilirsiniz 🙂 bu açıdan uzun vadeli plan yapmak bahçe işletinizi kolaylaştıracaktır.

  Yanıtla
 • 14 Ekim 2017 tarihinde, saat 19:47
  Permalink

  Ustalarla ilgili bölümleri okurken bir dejavu yaşadık maalesef. Başında olduğumuz işlerde bile sorun/sıkıntı oldu, gelin olmadıklarımızı siz düşünün.

  Biz kayalık bir zeminde olduğumuzdan sızdırma için duvar ördürmemiz gerekmedi ancak delikli tuğla fikri hem ucuz hem pratikmiş, bravo.

  Sistemin sağlıklı çalışması için önemli noktalardan biri de klozet ile foseptik çukuru arasındaki açı yani meyil.

  Yanıtla
  • 21 Ekim 2017 tarihinde, saat 13:21
   Permalink

   Merhabalar,

   Ustalarla her aşamada sıkıntı yaşamak kaçınılmaz bir gerçek. Sizinde bunu tecrübe ettiğinizi görüyorum. Traji komik bir durum gerçekten. Şuan bazı işlemler sırasında tanıştığımız iş yaptırdığımız kişiler aklıma gelince beni bir gülme tutuyor 🙂 hoş birer anı olarak kaldılar diyelim.

   Foseptik çukuru çalışmamız tamamen karadüzen, mantık çerçevesinde yapmaya gayret ettiğimiz bir çalışma. Konteyner ev çok kullanılmadığı için gideri de haliyle fazla olmuyor. Fakat bahçeye ev yapacağımız zaman mutlaka üzerine dikkatle eğilmemiz gereken bir konu.

   Blog sitenizi bu haftasonu boyunca incelemeye çalışacağım. Yorum ve backlink için teşekkür ederim.

   Saygılar.

   Yanıtla
 • 1 Mart 2018 tarihinde, saat 22:50
  Permalink

  Merhaba, hazir foseptik tanklari kullanmak varken tugla ile foseptik cukuru imal etmek hijyenik bir yöntem değil. Doğal arıtma için deşarj borulamasini da yapmak gerekir.

  Yanıtla
  • 2 Mart 2018 tarihinde, saat 12:06
   Permalink

   Cemil bey merbaba,

   Eleştirinizde haklısınız. Maliyet hesabı bizi böyle bir çözüme itti. Çünkü konteyner betonarme ev yapıldığında kullanılmayacak. Ve en ucuz foseptik tankları 1500 tl civarında 300 tl nakliye ekleyin buna. Bir de bu tankın boşaltılması için ekip çağırılması vs vs derken maliyetler çok artıyor. Ayda iki kere gidilen ve 2 kişinin bir iki gece kaldığı bir yer için yüksek bir maliyet.

   Fakat dediğiniz gibi betonarme ev yapıldığında tabi ki foseptik tankı kullanacağız biz de.

   Yorumunuz için teşekkürler. Saygılar.

   Yanıtla
 • 29 Mayıs 2018 tarihinde, saat 11:01
  Permalink

  Merhabalar,
  Bizim de bir foseptik kuyusuna ihtiyacimiz var, fakat sizdirmali mi yoksa polietilen bir tank ile mi cozelim sorunumuzu bilmiyorum.
  Genelde herkes sizdirmali diyor, fakat bunun icine ev temizliginde kullanilacak kimyasallarda eklenecek ve sonuc olarak onlar da topraga karisacak diye bir turlu karar veremiyorum.
  Tavsiyelere ihtiyacim var
  Tesekkurler

  Yanıtla
  • 8 Haziran 2018 tarihinde, saat 10:06
   Permalink

   Esra hanım merhaba,

   Çekincelerinizde haklısınız. Foseptik tanklarını değerlendirmenizi öneririm.

   Yanıtla
 • 22 Ağustos 2018 tarihinde, saat 16:04
  Permalink

  Merhaba Çağrı Bey,

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. 1 m3’lük bu çukurun içinin fotoğrafı var mı? Delikli tuğlaları dikey olacak şekilde ördürdünüz sanırım. İçine bir sıva attılar mı? Taban kısmı direkt toprak diye düşünüyorum. Foseptik çukurunun mantığı o zaten değil mi? Teşekkürler.

  Yanıtla
  • 22 Ağustos 2018 tarihinde, saat 19:27
   Permalink

   Kaan bey selamlar,

   Foseptiğin iç fotoğrafını çekmek için geç kaldım. Geldiğimde bitirmişti babamlar. Tuğlaların delikleri içe ve dışa gelecek şekilde yatay olarak yerleştiridi. Böylece konteyner ev de kullanılan su her aşamada sağ-sol ve alttan toprakla buluşabiliyor. Fakat bu foseptik çözümü çok küçük çaplı kullanımlar için uygun olduğu kanaatindeyim. Su sarfiyatı eğer düşük olacaksa ve lavabolara kimyasal sıvılar dökülmeyecekse iş görebilir.
   Fakat Yapmaya başlayacağımız ev için kesinlikle foseptik tanklarından düşünüyorum. Bu konudaki araştırmalarım devam ediyor.

   Saygılar.

   Yanıtla
   • 23 Ağustos 2018 tarihinde, saat 01:04
    Permalink

    Çok teşekkürler Çağlar Bey. Mesajımda isminizi yanlış yazmışım kusuruma bakmayın.

    Yanıtla
 • 19 Eylül 2018 tarihinde, saat 05:25
  Permalink

  Merhaba, ben de geçtiğimiz hafta Çatalca tarafında yaptırdım bu işi. Diğer işler için çağırdığımız iş makinesi yaklaşık ikibuçuk metre çukur açtı. Bu esnada sipariş verilen baca denen künkler geldi. Bizim aldıklarımız 100 cm çapında 60 cm yükseklikte (160 tl tane) sıkıştırılmış dayanıklı beton künk. Kepçe bunları kamyondan direkt çukura indirip üst üste diziyor. En üste konik(150 tl) ve kapak (50 tl) parcası geliyor. (Kepçe saati 150 tl.)

  Yanıtla
  • 20 Eylül 2018 tarihinde, saat 13:23
   Permalink

   Bülent bey selamlar,

   Foseptik yapımı için fazlasıyla mantıklı işlemler yapmışsınız. Ben de ev için imar izni aldıktan sonra aynen anlattığınız gibi yapmayı düşünüyorum.

   Saygılar.

   Yanıtla
 • 8 Eylül 2019 tarihinde, saat 00:21
  Permalink

  Verdiğiniz bilgiler çok faydalı oldu teşekkürler

  Yanıtla
  • 29 Eylül 2019 tarihinde, saat 13:04
   Permalink

   Rica ederim. Faydalanmanıza sevindim.

   Yanıtla
 • 1 Ocak 2020 tarihinde, saat 16:21
  Permalink

  benimde bu şekilde hobi bahçeme kücük bir bağ evi yaptırdım 2+1 inşaat aşamasında banyo ve wc giderini hazırlamışdım bahçe içersinde kepçe ile düzenleme tesfiye işim vardı kepçe geldiğinde bir varil büyüklüğünde cukur eştirdim varilin alt kısımlarından bir kaç delik açtırıp (suyun tahliyesi için ) gidere bağladım foseptik sorununu böyle aşmış oldum saygılar

  Yanıtla
 • 7 Haziran 2020 tarihinde, saat 08:33
  Permalink

  Merhabalar arkadaslar 80 m2 yamac olan arazimde ahsap veya agir celik ev yaptiracagim,arazinin onunden yol geciyor,yani onde ve kenarlarda foseptik cukurunu kayacagim yer yok,evin arkasina koysam arazi dik evi cok yukseltmem lazim pek mumkun gozukmuyor.

  sorum-1- Foseptik cukurunu evin altina koyup havalandirma borusu ekleyp ustune su basmani tabla
  atabilirmiyim?

  soru 2- 80 m2 bir eve ne kadar buyuklukte bir cukur yaptirmam lazim. 1.5/3 yeterlimidir

  Yanıtla
 • 28 Ağustos 2020 tarihinde, saat 21:58
  Permalink

  Ben de delikli tuğla düşündüm ama tuğla eriyor dediler şaşırdım ve mecburen vazgeçtim. Taş ve çimento ile örmeyi düşünüyorum

  Yanıtla
 • 10 Ocak 2021 tarihinde, saat 22:21
  Permalink

  Yazınız çok güzel benim de sizin arsanız gibi sorunlarım var ve tek tek nasıl yapabileceğimi sizden öğrendim elinize emeğinize sağlık inşallah ben de başara bilirim hayallerimi gerçekleştirmeyi

  Yanıtla
 • 16 Haziran 2022 tarihinde, saat 10:28
  Permalink

  Elinize emeğinize sağlık. Hem sizin hem yorum yapanların paylaşımları benim için de çok faydalı oldu. İşlerin arasında zaman ayırıp bloga yazdığınız için ayrıca çok teşekkürler..

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Emek Hırsızlığı Bu Kadar Kolay Olmamalı Değil Mi?